odżywki białkowe
Źródła: https://favim.com/image/2463991 || https://pl.pinterest.com/pin/346988346295678362 || https://favim.com/image/2068718

Zastanawiasz się, czy warto kupić odżywkę białkową? W tym wpisie znajdziesz najważniejsze informacje na jej temat.

Odżywki białkowe jakiś czas temu były stosowane jedynie przez sportowców. Później przyszedł na nie prawdziwy boom i można było odnieść wrażenie, że są dosłownie wszędzie i stosuje je niemal każdy. Czy faktycznie odżywki białkowe są dla każdego i czy Ty również powinnaś je stosować? O tym przeczytasz w dzisiejszym wpisie!

Co musisz wiedzieć, zanim kupisz odżywkę białkową

Po co brać odżywkę białkową?

Białko odpowiada za szereg funkcji metabolicznych, a jednocześnie przyspiesza regenerację mięśni po treningu. Im więcej trenujesz, tym większe zapotrzebowanie na białko ma Twój organizm. Jeżeli nie jesteś w stanie dostarczyć odpowiedniej ilości z jedzeniem, wtedy warto wzbogacić swoją dietę o odżywkę.

Jak widać odżywki białkowe są rekomendowane dla sportowców, ale jeśli nie trenujesz intensywne, a mimo tego chciałabyś je zacząć stosować, to nic nie stoi na przeszkodzie. Odżywki mogą stanowić uzupełnienie podstawowej diety i świetnie sprawdzają się, gdy nie masz wiele czasu na gotowanie lub chcesz dodać swoim potrawom nieco słodyczy, bez używania cukru.

Jakie wyróżniamy rodzaje odżywek białkowych?

Do najpopularniejszych rodzajów odżywek białkowych zaliczamy:

? Koncentrat białka serwatkowego (WPC)
? Izolat białka serwatkowego (WPI)
? Hydrolizat białka serwatkowego (WPH).

Koncentrat białka serwatkowego zawiera do 80% białek. Ma niską zawartością tłuszczy, cholesterolu oraz laktozy. Będzie stanowić idealne uzupełnienie diety dla osoby, która intensywnie trenuje.

Izolat białka serwatkowego zawiera do 90% białek. Jest pozbawiony cholesterolu, tłuszczy oraz laktozy. Powinien być zażywany w celu wspierania wzrostu masy mięśniowej i procesu regeneracji po treningu.

Hydrolizat białka serwatkowego jest najbardziej zaawansowanym produktem białkowym. Jest łatwo przyswajalny i charakteryzuje się bardzo dobrą rozpuszczalnością, dzięki czemu przyspiesza regenerację tkanki mięśniowej. Dodatkowo nie powoduje wzdęć i innych dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego.

Jaka odżywka będzie odpowiednia dla Ciebie?

Przede wszystkim odżywka powinna być dobrana do intensywności Twoich treningów. Jeżeli ćwiczysz regularnie, prawdopodobnie najlepszym wyborem dla Ciebie będzie WPH. Jest on najlepiej przyswajalny, ale jednocześnie najdroższy z wymienionych wyżej preparatów. WPC będzie bardziej odpowiedni na początek, jeżeli Twoje treningi nie są bardzo intensywne, a Ty chcesz sprawdzić, czy odżywki białkowe są w ogóle dla Ciebie. Jeżeli natomiast zależy Ci na ograniczeniu cholesterolu, tłuszczu lub laktozy i chcesz dostarczyć swojemu organizmowi więcej białka, sięgnij po WPI.

Podczas zakupu odżywki białkowej zwracaj uwagę na jakość produktu. Możesz zasięgnąć informacji u specjalistów (lekarzy, dietetyków) albo trenerów, którzy mają na co dzień styczność z tymi produktami.

Zawsze stosuj odżywki zgodnie z zaleceniami zamieszczonymi na opakowaniu, aby uniknąć skutków ubocznych.

Czytaj także: Zatrzymanie wody w organizmie ? jak sobie z nim radzić?

odżywki białkowe
Źródło: https://pl.pinterest.com/pin/346988346295678362

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj