Czy słyszałaś kiedyś o upcyklingu? Jeśli nie, to koniecznie zajrzyj do naszego wpisu!

Upcykling od paru lat zyskuje coraz większą popularność. Jeśli jesteś ciekawa czym dokładnie jest i z czym ,,to się je”, czytaj dalej.

Czym jest upcykling i jak go wykorzystać w modzie?

Jak możemy przeczytać na Wikipedii: ,,Upcykling jest formą przetwarzania wtórnego odpadów, w wyniku którego powstają produkty o wartości wyższej niż przetwarzane surowce. Proces ten pozwala zmniejszyć zarówno ilość odpadów, jak i ilość materiałów wykorzystywanych w produkcji pierwotnej. Przykładem upcyklingu jest produkcja toreb z plandek samochodowych oraz bannerów reklamowych„.

Krótko mówiąc upcykling to nadanie starym przedmiotom nowego życia. Jak możemy wykorzystać upcykling w modzie? Na wiele sposobów! W tym wypadku ogranicza nas jedynie nasza wyobraźnia. Dzięki temu możemy wyróżnić się z tłumu i w pewnym sensie ,,sprzeciwić się” masówce. Upcykling daje nam pewność, że nasze ubrania będą niepowtarzalne.

Jakie korzyści niesie za sobą upcykling?

Przede wszystkim pozwala nam on zadbać o środowisko, bo wykorzystujemy ubrania, które normalnie trafiłyby do śmieci. Ponadto zyskujemy pewność, że nasze ubrania będą niepowtarzalne i jedyne w swoim rodzaju. Upcykling to świetny pomysł na nudę, bo rozwija kreatywność i daje niesamowitą satysfakcję.

Jak wykorzystać upcykling w modzie?

Znajdź wszystkie ubrania, których z jakiś powodów już nie nosisz. Przyjrzyj im się dokładnie i zastanów, czy nie możesz nadać im drugiego życia:

  • Dziura w bluzce lub spodniach – po prostu dorób więcej dziur! Jeśli dziury w bluzkach Ci się nie podobają, spróbuj zamiast tego zrobić rozcięcie, a następnie przewiązać je rzemykiem lub tasiemką, jak na poniższym zdjęciu.

upcykling w modzie

  • Plamy na ubraniach – nie musisz od razu wyrzucać ulubionej bluzki do kosza. W zależności od tego jaka to plama, możesz spróbować ,,zmyć” ją przy pomocy wybielacza (oczywiście wtedy musisz liczyć się z tym, że cała bluzka zmieni swój kolor) lub zasłonić ją naszywkami, które od paru sezonów są na topie.
  • Za krótkie ubrania – tutaj w ruch powinny iść nożyczki. Ze spodni spróbuj zrobić szorty, a z bluzki crop top.
  • Popękana skóra – skórzane kurtki lub torebki mają to do siebie, że dość szybko się niszczą. Jeśli masz z tym problem, to może spróbujesz zamaskować te mankamenty za pomocą ćwieków? Jeśli kurtka nie nadaje się już do noszenia, to może spróbujesz przerobić ją na torebkę? Tak naprawdę potrzebujesz do tego prostokątnego kawałka skóry (lub jeansu) i łańcuszek albo pasek, który znajdziesz w pasmanterii.

Macie więcej pomysłów jak przerobić ciuchy? Piszcie w komentarzach!

Polecamy: DIY, czyli jak zrobić swoje własne, unikalne szorty

Źródło zdjęć: http://weheartit.com

2 KOMENTARZE

  1. Fajnym sposobem na plamy jest jeszcze wydrukowanie sobie nadrukow z internetu za pomoca specjalnego papieru, a dla upiekszenia ubrania – przyczepienie koronek do kieszeni spodni lub rekawow i koncowki bluzki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj