Jeśli często borykasz się z problemem łamliwych paznokci, to ten wpis jest dla Ciebie!
Wzrost i stan naszych paznokci zależy od wielu czynników, zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Ciągle łamiące się paznokcie są dość denerwujące, zwłaszcza kiedy chcemy zapuścić długie i piękne pazurki. Większość osób nie zdaje sobie sprawy z niektórych przyczyn łamliwych paznokci, więc w tym wpisie przybliżymy Cikilka czynników.
#1. Niedobór żelaza. Żelazo jest bardzo ważne w organizmie człowieka i ma równie duże znaczenie dla stanu paznokci. Przy małej ilości żelaza paznokcie mogą być kruche i rosnąć o wiele wolniej. Innymi objawami deficytu tego związku są bóle głowy czy zimne dłonie i stopy. Żelazo możesz znaleźć w takich pokarmach jak: brokuły, wołowina, szpinak, ostrygi, kurczak i wątróbka wieprzowa.
#2. Deficyt witamin. Według badań, biotyna (zwana też wit. B) jest witaminą, która pomaga włosom i paznokciom rosnąć mocno i zdrowo. Dostarczając ją do organizmu, nie tylko zapobiegasz łamaniu się paznokci, ale też wzmacniasz je i pozwalasz rosnąć szybciej. Znajdziesz ją w orzechach włoskich, awokado, łososiu, jajkach i pełnoziarnistych płatkach.
#3. Lakier do paznokci/utwardzacz. Oba produkty mają w swoich składach mnóstwo chemikaliów i większość tych kosmetyków jest szkodliwa do paznokci, ponieważ gdy już wyschną na płytce, nie pozwalają jej „oddychać”. Z drugiej strony, wielu osobom noszenie takiej warstwy na paznokciach pomaga w ich zapuszczeniu. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb paznokci, musisz więc sprawdzić, co jest najlepsze dla Twoich. Polecamy jednak dać odpocząć paznokciom co 5 dni od noszenia lakieru na chociażby jeden dzień.
#4. Nieużywanie kremu do rąk. Powinniśmy używać kremu do rąk kilka razy dziennie, a zwłaszcza po każdym ich myciu, ponieważ niektóre mydła zdejmują naturalne oleje, które nawilżają skórę dłoni i skórki wokół paznokci. Sucha skóra właśnie w tych miejscach powoduje osłabienie paznokci, a w rezultacie ich łamanie się. Aplikując krem, skup się na masażu wokół paznokci, możesz także zakupić olejek specjalnie do tego przeznaczony.
#5. Urazy mechaniczne. Czasem nawet proste, codzienne czynności mogą stanowić zagrożenie dla paznokci. Dlatego staraj się oszczędzać swoje paznokcie i nie narażać ich na wyginanie, bo to zwiększa ryzyko wygięcia się płytki i jej złamania. Nie używaj ich jako narzędzi do otwierania pudełek, puszek, zdrapywania naklejek, otwierania szafek czy stukania o blat.
#6. Obgryzanie paznokci. Dla nałogowego obgryzacza paznokci nie jest wcale tak łatwo zaprzestać. Warto jednak pomyśleć o wszystkich bakteriach, które trafiają do naszej buzi, kiedy wkładamy do niej palce – od razu minie nam chęć na ich obgryzanie. Paznokcie, które są ciągle niszczone i gryzione będą kruche, nie będą w stanie urosnąć i będą potrzebowały dużo czasu na regenerację.
#7. Wycinanie skórek. Jeżeli nie jesteś profesjonalistką, lepiej odstaw cążki, bo możesz sobie zrobić więcej złego niż dobrego. Skóra wokół paznokci stanowi barierę przed wodą i bakteriami. Usuwając ją, pozbawiasz paznokci ochrony i automatycznie je osłabiasz.
Czytaj także: Czego stylistka nie powie Ci o hybrydach?
Źródło zdjęć: Pinterest
Biotyna to wit. H
Tak, ale jest to również witamina B?