jak oszczędzić pieniądze

Poznaj dobre nawyki, które pomogą Ci oszczędzić pieniądze.

Większość nastolatek ma problem z oszczędzaniem pieniędzy. Ma to oczywiście związek z tym, że nie zarabiają, więc nie dysponują dużą ilością gotówki. Najczęściej mogą liczyć na kieszonkowe lub pieniądze otrzymane z jakiejś okazji. Bardziej przedsiębiorcze dziewczyny starają sobie dorobić na różne sposoby, ale dopóki nie ukończymy 18 lat, mamy ograniczone możliwości w tym zakresie. Mniejszy przychód nie oznacza jednak, że nie możemy oszczędzać.

Dobre nawyki, które pomocą Ci oszczędzić pieniądze

#1. Wydawaj mniej niż zarabiasz / dostajesz

Niby to takie proste, a jednak nie do końca. Z pewnością trzymasz gdzieś swoje oszczędności (albo masz zamiar zacząć to robić). Aby suma pieniędzy nie zaczęła się kurczyć, musisz mieć wpływy większe niż wydatki. Tylko w ten sposób uda Ci się dorzucić coś do skarbonki (albo wpłacić na konto).

#2. Staraj się zawsze coś odkładać

Jeżeli dostajesz co miesiąc kieszonkowe, to staraj się odłożyć między 50, a 80% tej kwoty. Podobnie możesz robić wtedy, gdy pieniądze otrzymujesz z okazji urodzin lub na Święta. Oszczędności możesz trzymać w skarbonce, u rodziców lub na koncie (istnieją konta typu Junior, które można zakładać już od 13 roku życia).

#3. Szukaj promocji

To jedna z bardziej oczywistych zasad oszczędzania – szukanie promocji. Trzeba jednak być ostrożnym, bo wiele sklepów wykorzystuje naszą łatwowierność i organizuje akcje, które wcale nie są tak korzystne, jak mogłoby się wydawać. Jakie są najczęstsze grzeszki sprzedawców?

  • Podwyższanie ceny pierwotnej przed jej obniżką, w efekcie czego klient płaci wyższa cenę, choć myśli, że trafiła mu się okazja;
  • Projektowanie grafiki na opakowaniach w taki sposób, aby wyglądały one na promocyjne i sugerowały, że otrzymujemy więcej produktu w tej samej cenie (podczas, gdy pudełka są w rzeczywistości w tym samym rozmiarze);
  • Duże przeceny produktów o krótkim terminie przydatności do spożycia (zawsze sprawdzajmy daty!);
  • Oferowanie 3 produktów w  cenie 2 lub promocje w stylu 4+1 za grosz. Często wpadamy w takie pułapki i kupujemy rzeczy, których tak naprawdę nie potrzebujemy.

#4. Kupuj na posezonowych wyprzedażach

Jeżeli nie podążasz ślepo za modą, tylko stawiasz na klasykę i ponadczasowe fasony, to kieruj się zasadą, że ubrania na dany sezon kupujesz wtedy, gdy on się kończy 🙂 Chodzi oczywiście o to, aby skorzystać z posezonowych wyprzedaży i przygotować sobie ubrania na kolejny rok. Dzięki temu można kupić ubrania w niskich cenach, a trendy często się powtarzają, więc nie musimy się martwić, że nie będziemy dobrze wyglądać.

#5. Ogranicz jedzenie na mieście

To jedna z tych rzeczy, która często rujnuje nasze finanse. Kawka, ciasteczko i nagle okazuje się, że w pól godziny wydałaś 20 albo 30 złotych. Obiady także potrafią mocno nadszarpnąć nasz budżet, dlatego postaraj się w miarę możliwości ograniczyć jedzenie na mieście i zacząć samodzielnie przygotowywać posiłki.

Polecamy: Jak odzyskać pożyczone pieniądze?

jak oszczędzić pieniądze

Źródło zdjęć: Favim

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj