Źródło: Pinterest

Masz problem z odzyskaniem pieniędzy, które komuś pożyczyłaś? W tym wpisie podpowiemy Ci, jak je odzyskać.

Pieniądze to temat dość drażliwy, który nierzadko wywołuje konflikty nie tylko pomiędzy znajomymi, ale także w rodzinie. W tym wpisie podpowiemy Ci, jak możesz odzyskać pożyczone komuś pieniądze.

Przede wszystkim musisz wyzbyć się uczucia wstydu. Często czujemy opór przed domaganiem się tego , co nam się należy. Pamiętaj , że to nie Tobie powinno być wstyd, a osobie, która ?wisi” Ci pieniądze.

Z góry ustalaj termin spłaty pożyczki. To najprostszy sposób, żeby uniknąć nieprzyjemniej sytuacji, jaką niewątpliwie jest proszenie się o swoje pieniądze. Nie zawsze jednak mamy taką możliwość, a często po prostu z niej nie korzystamy, bo ufamy osobie, której pożyczamy pieniądze.

Powiedz, że chcesz odzyskać swoje pieniądze. W tym wypadku nie ma co kręcić, rzucać półsłówkami i sugerować co masz na myśli. Jeśli ktoś jest Tobie winny pieniądze to nie miej oporów przed powiedzeniem wprost, że chcesz je odzyskać.

Spytaj kiedy możesz spodziewać się uregulowania należności. Jeśli poinformowanie dłużnika o tym, że chcesz swoje pieniądze z powrotem, nic nie dało, to wymuś na tej osobie deklarację, do kiedy ma zamiar zwrócić pożyczkę.

Zadbaj o dowody pisemne. Tutaj znowu lepiej zabezpieczyć się od razu, ale jeśli pożyczka była dana ?na gębę”, to postaraj się uzyskać od dłużnika pisemne potwierdzenie, że ma wobec Ciebie dług. Dzięki temu łatwiej będzie Ci go wyegzekwować.

Poproś o pomoc. Jeśli pożyczyłaś pieniądze osobie, która nie chce ich zwrócić, to nie miej skrupułów, żeby poprosić kogoś o pomoc w ich odzyskaniu. To może być wychowawczyni, która poruszy temat uczciwości na lekcji wychowawczej, bliski znajomy dłużnika lub rodzic – Twój lub jego.

Dobry zwyczaj, nie pożyczaj

Czasami nie udaje się odzyskać pożyczonych komuś pieniędzy. Jeżeli kwota pożyczki wynosi kilkanaście, czy kilkadziesiąt złotych, to żaden sąd nam nie pomoże. Pozostaje wyciągnąć wnioski na przyszłość i nie pożyczać pieniędzy osobom, co do których nie mamy 100% zaufania.

Jak nie popełnić ponownie tego samego błędu?

Co zrobić w sytuacji, gdy bliska osoba chce pożyczyć od Ciebie pieniądze, a Ty nie chcesz się znowu sparzyć? Bądź szczera – powiedz, że zostałaś kiedyś oszukana i masz taką zasadę, że nie pożyczasz nikomu pieniędzy. A co, jeśli ta osoba nadal nalega? Weź kogoś na świadka lub podpisz z nią umowę. Być może ktoś uzna to za śmieszne, ale to będzie Twoje zabezpieczenie, więc jeśli nie chcesz po raz kolejny stracić swoich pieniędzy, warto czasami dmuchać na zimne.

Polecamy: Jak oszczędzać pieniądze?

Jak odzyskać pożyczone pieniądze?

Źródło zdjęć: Pinterest

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj