10 faktów na temat siłowni
Źródło: Favim

Planujesz zapisać się na siłownię? W tym wpisie znajdziesz 10 faktów na jej temat.

Choć na rozpoczęcie treningów na siłowni najczęściej decydujemy się na początku roku, to tak naprawdę każdy moment jest dobry, żeby zacząć. Jeżeli podjęłaś decyzję o wykupieniu karnetu, to świetnie się składa! Poniżej znajdziesz 10 faktów na temat siłowni, dzięki którym łatwiej będzie Ci się odnaleźć w nowym miejscu.

10 faktów na temat siłowni

#1. Powinnaś wykonywać 3-4 treningi w tygodniu

Dla nowicjuszy nawet 2-3 razy w tygodniu będzie odpowiednie. Chodzi przede wszystkim o to, aby nie przeciążyć organizmu, który nie jest jeszcze przyzwyczajony do takiego wysiłku. Z czasem, kiedy nabierzesz kondycji, możesz zwiększyć częstotliwość treningów, ale pamiętaj, że mięśnie potrzebują 1-2 dni w tygodniu na regenerację.

#2. Trening nie powinien być dłuższy niż 1h-1,5h

W tym czasie powinnaś zdążyć zrobić rozgrzewkę, przejść do ćwiczeń siłowych i zakończyć całość treningiem cardio. W ramach rozgrzewki możesz się trochę porozciągać, a następnie idź na 10 minut na bieżnię lub orbitrek. Na sam koniec znowu wybierz którąś z tych maszyn.

#3. Rozgrzewka to punkt obowiązkowy

Nawet jeżeli wydaje Ci się, że nikt nie traci czasu na rozgrzewkę, to nie powinnaś się tym kierować. Zamiast skupiać się na tym, co robią (a czego nie robią) inni, zajmij się sobą i swoimi sprawami. Pomijanie rozgrzewki grozi wystąpieniem kontuzji, dlatego poświęć kilka minut na przygotowanie swoich mięśni do wysiłku.

#4. Łączenie cardio z treningiem siłowym daje najlepsze efekty

Wiele dziewczyn trening na siłowni ogranicza jedynie do ćwiczeń na bieżni lub orbitreku. Choć te maszyny są dobre do cardio, to ograniczanie się jedynie do nich i spędzanie na nich 1h albo 1,5h nie ma sensu. O wiele lepsze efekty uzyskamy łącząc trening cardio z tym siłowym, dlatego nie bój się złapać za ciężary!

#5. Nie trenuj z pełnym żołądkiem

Trening po solidnym, tłustym posiłku sprawi, że będziesz ociężała. Poza tym częstym efektem ćwiczeń z pełnym żołądkiem jest odbijanie, które do najprzyjemniejszych nie należy. Sięgnij po coś lekkiego, dzięki czemu nie będziesz odczuwać ssania w żołądku.

#6. Miej pod ręką butelkę z wodą

Podczas ćwiczeń bardzo często chce nam się pić, dlatego dobrze jest mieć pod ręką butelkę z wodą. Może kusić Cię zabranie ze sobą napoju izotonicznego, ale uwierz, że nie jest Ci on potrzebny. Zwykła woda będzie zdecydowanie lepszym wyborem.

#7. Czyść sprzęt po sobie

Nie dla wszystkich jest to takie oczywiste, ale sprzęt należy po sobie wyczyścić! Nikt nie ma ochoty siadać na mokrej od potu ławeczce, dlatego po skończonej serii, należy wziąć płyn i ręcznik papierowy (albo ściereczkę) i wyczyścić siedzisko oraz oparcie. Jeżeli siłownia nie zapewnia podstawowych środków czystości, najlepszym wyjściem będzie podkładanie swojego ręcznika, który wchłonie pot.

#8. Dbaj o higienę

Z pewnością nie chciałabyś przebywać wśród ludzi, którzy krótko mówiąc brzydko pachną. Uwierz, że i wokół Ciebie może unosić się nieprzyjemny zapaszek, jeżeli nie będziesz dbać o higienę. Używaj antyperspirantów i nie zakładaj na siebie przepoconego stroju. Będziesz dzięki temu czuć się bardziej komfortowo, a i inni ludzie będą szczęśliwsi 🙂

#9. Nie wstydź się prosić o pomoc

Proszenie o pomoc to żaden wstyd. W końcu każdy kiedyś zaczynał. Jeżeli nie wiesz jak działa dany sprzęt lub wydaje Ci się, że nie wykonujesz jakiegoś ćwiczenia poprawnie, nie bój się poprosić kogoś z obsługi o pomoc. Możesz też zagadać do osoby ćwiczącej, ale staraj się w miarę możliwości nie zagadywać innych za bardzo, bo większość osób przychodzi na siłownię, żeby poćwiczyć, a nie poplotkować.

#10. Wyluzuj się!

Tak naprawdę siłownia to miejsce, jak każde inne. Nie ma tam żadnych skomplikowanych procedur. Jeżeli nie będziesz przeszkadzać innym, zadbasz o sprzęt i będziesz przestrzegać podstawowych zasad higieny, to wszytko będzie okej i nie musisz się przejmować. Powodzenia!

Polecamy: Co spakować na siłownię?

10 faktów na temat siłowni

Źródło zdjęć: Pinterest

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj