Gashlighting w związku
Gashlighting w związku

Czym jest gashlighting w związku i jak się przed nim uchronić? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w tym wpisie.

Zjawisko gashlightingu w związku jest niezwykle niebezpieczne, a osoby, które go doświadczyły, często potrzebują terapii, aby ponownie komuś zaufać. Odkrycie, że jest się ofiarą, bywa trudne, gdyż sprawca działa w sposób subtelny, a jednocześnie robi wszystko, abyś uznała, że to Ty jesteś problemem.

Gashlighting w związku – jak się przed nim uchronić?

Zacznijmy od wyjaśnienia, czym dokładnie jest gashlighting.

Gashlighting – definicja

Gashlighting w związku to inaczej manipulowanie partnerem, po to, aby wywołać w nim psychiczną destabilizację. Manipulator swoim zachowaniem sprawia, że jego ofiara zaczyna wątpić w swoje przekonania i traci poczucie własnej wartości. Jeżeli Twój chłopak często wmawia Ci, że jesteś przewrażliwiona i coś Ci się wydaje, jeżeli czujesz się bezwartościowa, niepewna i zestresowana, to być może padłaś ofiarą gashlightingu.

Gashlighting – jak go rozpoznać?

Jak już wspominałyśmy, odkrycie, że partner nami manipuluje, bywa trudne. Zazwyczaj dręczenie zaczyna się niewinnie i miesiącami przybiera na sile, dlatego zwracaj uwagę na wszelkie zachowania, które wzbudzają Twoje wątpliwości. Kilka przykładowych znajdziesz poniżej.

#1. Wątpisz w swoje przekonania

Do tej pory wiedziałaś, jak powinien wyglądać szczęśliwy związek. Potrafiłaś bez problemu wychwycić podejrzane zachowanie partnera. Zawsze powtarzałaś sobie, że nigdy nie wybaczysz zdrady. Nagle słyszysz, że częste znikanie chłopaka, ukradkowe smsy, tajemnicze rozmowy i liczne znajomości z płcią przeciwną to tylko Twoje urojenia. Co gorsza, zaczynasz wierzyć w to, że jesteś przewrażliwiona i chorobliwie zazdrosna, podczas gdy Twój partner nie robi niczego złego.

#2. Czujesz się bezwartościowa

Twój chłopak wmawia Ci, że bez niego do niczego nie dojdziesz i z niczym sobie nie poradzisz? Twoje poczucie własnej wartości nie istnieje, a Ty jesteś po prostu wdzięczna partnerowi, że trwa przy Tobie mimo tego, że jesteś tak beznadziejna? Tak właśnie czują się ofiary gashlightingu. Pamiętaj, że kochający partner zrobi wszystko, abyś uwierzyła w siebie i swoje możliwości. Chłopak powinien ciągnąć Cię w górę, a nie w dół.

#3. Jesteś zestresowana

Kiedy jesteś w pobliżu swojego chłopaka, cały czas odczuwasz napięcie? Boisz się, że zrobisz coś nie tak, popełnisz jakiś błąd? Nie chcesz zawieść swojego partnera, a o to nietrudno, gdyż w jego mniemaniu robisz mnóstwo rzeczy źle? Miłość powinna Cię uskrzydlać, a nie wywoływać stres.

#4. Wciąż za coś przepraszasz

Manipulator zrobi wszystko, abyś żyła w przekonaniu, że odpowiadasz za wszystkie złe sytuacje, jakie Wam się przytrafiają. Nawet jeśli to on wszczyna kłótnię, ostatecznie Ty wychodzisz z inicjatywą pogodzenia się, a nawet przepraszasz, choć niczym nie zawiniłaś.

#5. Wierzysz w jego kłamstwa

Gashlighting w dużej mierze opiera się na kłamstwach, jednak odkrycie tego bywa trudne, gdyż sprawca manipuluje swoją ofiarą. Jeżeli takie zdarzenie miało miejsce, to z pewnością on zrobił wszystko, aby obrócić sytuację na swoją korzyść. Nawet jeśli miałaś twarde dowody na jego krętactwa. Im częściej dochodzi do takich zdarzeń, tym większa szansa, że w końcu uświadomisz sobie, że coś jest nie tak. A może Twoi znajomi sygnalizują Ci, że Twój partner nie jest z Tobą szczery? Zamiast z automatu zaprzeczać, dopuść do siebie myśl, że być może oni mają rację.

Gashlighting – jak się przed nim bronić?

Kiedy zdasz sobie sprawę z tego, że padłaś ofiarą manipulacji, z pewnością będzie Ci niezwykle ciężko. W końcu świadomość, że osoba, której zaufaliśmy, pogrywa sobie z nami, jest bardzo bolesna. Musisz jednak znaleźć w sobie siły, aby zawalczyć o siebie i po prostu odejść. Z pewnością nie będzie łatwo. W końcu manipulator będzie za wszelką cenę próbował Cię zatrzymać i przekonać, że bez niego sobie nie poradzisz. Pamiętaj, że dawałaś sobie radę, zanim poznałaś swojego partnera i tak samo będzie po Waszym rozstaniu. Im szybciej wyrwiesz się z toksycznej relacji, tym lepiej dla Ciebie.

Miałaś kiedyś do czynienia ze zjawiskiem gashlishtingu? A może słyszysz o nim po raz pierwszy?

Czytaj także: 10 czerwonych flag dla związku

Gashlighting w związku
Gashlighting w związku

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj