Każdy z nas posiada komputer albo laptop, ale nie każdy wie jak o niego dbać. W tym poście podpowiemy Wam, jak przedłużyć jego żywotność.

Jak dbać o komputer (laptopa)?

#1. Nie instaluj plików nieznanego pochodzenia. Pobierając i instalując takie pliki, można nieświadomie wgrać na dysk jakiegoś wirusa. To z kolei, może spowodować uszkodzenie komputera, wyciek Twoich poufnych danych, a nawet całkowite zniszczenie sprzętu.

#2. Zainstaluj program antywirusowy. Umożliwi on na wykrywanie i usuwanie wirusów oraz zainfekowanych plików.

#3. Usuwaj historię przeglądarki. Dzięki temu możesz zaoszczędzić trochę pamięci i spowodować, że Twoja przeglądarka będzie pracować szybciej.

#4. Odinstaluj nieużywane przeglądarki. Jeśli masz zainstalowane więcej niż jedną przeglądarkę, to mogą się one ze sobą gryźć (wymuszanie bycia domyślną przeglądarką) oraz zabierać niepotrzebnie pamięć komputera.

#5. Nie zapełniaj dysku systemowego. Domyślnie jest to „dysk C”. Zapełniając go, możesz spowodować spowolnienie komputera, co utrudni jego działanie. Najlpiej instalować programy na innych dyskach (np. D).

#6. Usuwaj pliki i programy, z których nie korzystasz. Stare, nieużywane programy, niepotrzebnie zabierają nam pamięć. Starajmy się tez opróżniać kosz, ponieważ usunięcie pliku z pulpitu spowoduje tylko przeniesienie go do kosza, a nie trwałe usunięcie z komputera.

Jak dbać o komputer (laptopa)?

Dodatkowo do laptopa:

#7. Staraj się o pełne rozładowanie baterii. Ładowanie jej, gdy zużyjesz niewiele energii, jest błędem, gdyż powoduje to zmniejszenie jej wytrzymałości i pojemności, a także szybsze rozładowywanie w przyszłości.

#8. Wyjmuj baterię, gdy korzystasz z laptopa podłączonego do prądu. Takie działanie również powoduje psucie się baterii w laptopie.

#9. Dostosuj jasność ekranu do oświetlenia. Ciemniejszy ekran i tapeta z dużą ilością ciemnego koloru, spowoduje mniejsze zużycie energii.

#10. Korzystaj tylko z oryginalnych ładowarek. Ładowarka z niepewnego źródła, może nie być wystarczająco mocna. Ponadto może spowodować zepsucie nie tylko baterii, ale również laptopa.

Źródło zdjęć: Pexels

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj