Jak korzystać z Internetu w bezpieczny sposób?
Jak korzystać z Internetu w bezpieczny sposób?

Jak sprawić, aby korzystanie z Internetu było dla nas bezpieczne? O tym dowiesz się z naszego poradnika.

Wiele mówi się o bezpieczeństwie w Internecie, a jednak nadal sporo osób daje się oszukać. Niemal każdego dnia możemy przeczytać o tym, że ktoś stracił oszczędności życia lub po prostu został oszukany. Nagminne jest również wykradanie haseł, co w najlepszym wypadku może skończyć się utratą cennych danych czy blokadą konta na jakiejś platformie. Zdarza się, że informacje na nasz temat, które sami udostępniamy, krążą po całej sieci. Większość z nas nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, jak mogą one zostać wykorzystane.

Jak korzystać z Internetu w bezpieczny sposób?

Bezpieczeństwo w Internecie to coś, o co powinniśmy zadbać o sposób szczególny. Na szczęście wystarczy zastosować kilka prostych zasad, dzięki którym sufrowanie po sieci będzie jedynie przyjemnością, a nie ryzykiem.

Używanie VPN

Czym w ogóle jest VPN? Jest to tak zwana wirtualna sieć prywatna, która zabezpiecza połączenie pomiędzy Twoim urządzeniem, a Internetem. Zgodnie z ExpressVPN wirtualna sieć prywatna to najprostszy i najskuteczniejszy sposób na zabezpieczenie własnego ruchu w Internecie i ukrycie tożsamości online. Jego dodatkową zaletą jest umożliwienie dostępu do stron oraz usług, które w danym rejonie są ograniczone.

Zabezpieczenie haseł

VPN chroni nasze urządzenia przed atakiem z zewnątrz, jednak o bezpieczeństwo naszych haseł musimy zadbać sami. Pamiętaj, aby nigdy nie udostępniać swoich haseł osobom niezaufanym. Nie zapamiętuj ich na innym urządzeniu niż to, z którego korzystasz w domu, ani nie zapisuj na kartce, którą możesz łatwo zgubić. Hasła powinny skomplikowane, ale jednocześnie łatwe do zapamiętania dla Ciebie. Unikaj kombinacji typu ,,qwety”, ,,12345″ bądź Twoje imię + rok urodzenia.

Dokładne czytanie warunków korzystania z usług

Decydując się na założenie konta na jakiejś stronie lub pobranie jakiejś aplikacji musimy należy dokładnie zapoznać się z regulaminem. Czytaj przede wszystkim to, co jest napisane drobnym druczkiem. Z rozwagą zaznaczaj okienka z różnymi zgodami, szczególnie te, które nie są oznaczone gwiazdką. W ten sposób możesz uniknąć zapisania się na niechciane subskrypcje oraz udostępniania Twoich danych osobom niepożądanym.

Ochrona prywatności

Popularne portale społecznościowe, z których korzystamy na co dzień, umożliwiają skonfigurowanie ustawień, aby chronić naszą prywatność. Musisz mieć świadomość, że wszystko, co udostępniasz na swój temat w sieci, może dotrzeć do osób, które będą chciały to wykorzystać dla własnych korzyści. Zła wiadomość jest taka, że nie da się przed tym obronić w 100%. Dobra natomiast, że blokując opcję publicznego udostępniania treści, znacznie zwiększasz swoje bezpieczeństwo. Zanim cokolwiek zamieścisz w sieci, zastanów się, czy za kilka lat nadal byś to dodała. Czy na pewno chciałabyś, aby Twoi rodzice, nauczyciele bądź przyszły pracodawca widzieli, to co wrzucasz na swoją tablicę? To powinno uchronić Cię przed dodaniem treści, których lepiej nie dodawać.

Jak korzystać z Internetu w bezpieczny sposób?
Jak korzystać z Internetu w bezpieczny sposób?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj