W dzisiejszym wpisie przedstawimy Wam kilka rad, jak zniwelować swój stres przed publicznym wystąpieniem.

Każda z nas musiała choć raz przez to w życiu przejść: występ przed szerszą publiką. Prezentacja przed całą klasą, egzamin ustny przed komisją maturalną lub wystąpienie przed całą szkołą. Jedni znoszą to lepiej, inni gorzej, ale dla każdego jest to stresująca sytuacja. Jak sobie z tym poradzić i opanować lęk? Skorzystaj z naszych podpowiedzi!

#1. Przygotuj się dobrze

Niezależnie czy masz do zaprezentowania projekt przed klasą, śpiewasz piosenkę na konkursie czy recytujesz na szkolnym apelu, zadbaj o swoje przygotowanie. Omów sama ze sobą wszystkie aspekty Twojego występu i dopracuj wszystko jak najbliżej perfekcji (która jest właściwie niemożliwa:). Dzięki temu będziesz spokojna w kwestii jakichkolwiek niedociągnięć.

#2. Ćwicz przed lustrem

Jeśli masz w domu lustro lub jakąś inną gładką powierzchnię, w której możesz się przejrzeć, to ćwicz swoje role, mówiąc sama do siebie. Dzięki temu przyzwyczaisz się do samego prezentowania, widoku ,,innej” osoby oraz zauważysz swoje nerwowe zachowania (na przykład ciągłe poprawianie włosów, gniecenie rąbka bluzki w palcach itp.), które będziesz mogła skorygować. Wtedy zyskasz na profesjonalizmie. Jeśli nie chcesz patrzeć na siebie w lustrze możesz mówić/śpiewać do pluszaków lub poprosić koleżankę, by poświęciła Ci chwilę i wtedy również osiągniesz efekty.

#3. Zadbaj o wygodny ubiór

Ubierz coś, w czym równocześnie będziesz się czuła swobodnie oraz będzie to stosowne do okazji. Zdecydowanie odradzamy szpilki, rozpuszczone włosy i bardzo krótkie spódniczki, ponieważ zamiast skupić się na występie, będziesz rozkojarzona. Jest duża szansa, że co chwilę będziesz poprawiać fryzurę i sukienkę, będziesz się czuć niekomfortowo i niewygodnie. Nie polecamy też ciężkiego makijażu.

#4. Dobre nastawienie

W przeddzień występu wyśpij się dobrze, a rano zjedz porządne śniadanie oraz weź ze sobą duże opakowanie optymizmu! Zakładając, że wszystko pójdzie dobrze, będziesz bardziej pewna siebie, czym również możesz zapunktować.

#5. Rozgrzej się

Zrób jakieś pół godziny przed prezentacją czy konkursem małą rozgrzewkę: kilka przysiadów, krążenia ramion i głowy albo krótki bieg. Jednak zrezygnuj z wyczerpującego treningu, by nie zmęczyć się przed ważną chwilą. Dodatkowo rozgrzej również swój aparat mowy: mów łamańce językowe, ćwiczenia logopedyczne oraz inne, pomagające Twojej twarzy i gardłu się rozluźnić.

Kiedy nadejdzie występ…

Aby dobrze wypaść, wykazuj zainteresowanie tematem i skup się na nim maksymalnie. Wyprostuj się i bądź w pozycji otwartej, ale wygodnej i niekrępującej dla Ciebie. Możesz gestykulować, ale nie rób tego przesadnie, przerost formy nad treścią nie jest wskazany. Wypowiadaj słowa (lub śpiewaj 🙂 głośno i wyraźnie, z przekonaniem. Jeśli nie odgrywasz konkretnej roli, która by tego zabraniała, to uśmiechaj się lekko i szczerze. To zachęci do słuchania oraz sprawi, że poczujesz się lepiej. Podobno 5 minut ciągłego uśmiechu wystarczy, aby mózg uwierzył w Twoje szczęście.

Niektórzy radzą wyobrażać sobie widownię jako coś/kogoś śmiesznego, ale to zwyczajnie może rozproszyć. Dobrze, jeśli nie będziesz unikać wzroku innych – przeciwnie, łap kontakt wzrokowy z różnymi osobami na parę sekund, dzięki temu poczują się wyróżnione i to co robisz będzie ich interesować.

Dobrym sposobem jest również patrzenie na jedną osobę. Możesz wyobrazić sobie wtedy, że tylko ona jest na sali i to właśnie do niej przemawiasz. Twój słuchacz może jednak po pewnym czasie poczuć się skrępowany, że świdrujesz go wzrokiem, dlatego należy przenosić spojrzenie na inne osoby, co jakiś czas.

Mamy nadzieję, że nasz wpis okaże się pomocny. A Wy, jakie macie doświadczenia ze sceną?

publiczne wystąpienie

Źródło zdjęć: Pinterest

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj