Jak powiedzieć rodzicom o odmiennej orientacji?
Źródło: Favim

Nie wiesz, jak powiedzieć rodzicom o tym, że nie jesteś hetero? W takim razie skorzystaj z naszych podpowiedzi!

Większość rodziców marzy o tym, aby ich dzieci były zdrowe, wykształcone, miały w przyszłości dobrze płatną pracę i założyły rodzinę. Niewielu jest takich, którzy na wieść, że prawdopodobnie nigdy nie zostaną dziadkami, będą skakali z radości. Strach przed brakiem akceptacji sprawia, że wielu młodych ludzi ukrywa swoją prawdziwą orientację. Przychodzi jednak taki moment, że nie chcemy się już dłużej ukrywać. Mamy już dość udawania i chcemy zrzucić wreszcie z siebie ten ciężar. W tym wpisie podpowiadamy, jak to zrobić.

Jak powiedzieć rodzicom o odmiennej orientacji?

Przygotuj się do rozmowy

Na pewno sama podświadomie przeczuwasz, że ta rozmowa nie będzie łatwa. Z tego względu powinnaś się do niej dobrze przygotować. Przeanalizuj w głowie różne scenariusze, tak aby czuć się bardziej pewnie.

Zacznij od delikatnych aluzji

Wykładanie kawy na ławę nie zawsze jest dobrym pomysłem, szczególnie kiedy rodzice są mocno konserwatywni albo nerwowi. Warto jednak w miarę możliwości starać się ich naprowadzać, coś zasugerować, np. gdy pytają, kiedy przyprowadzisz kogoś do domu.

Spróbuj znaleźć jakiegoś sojusznika

Być może jedno z rodziców jest bardziej wyrozumiałe od drugiego, a może masz starszą siostrę, brata, babcię, ciocię lub kogoś bliskiego, kto wesprze Cię w momencie, kiedy zdecydujesz się wyznać prawdę o sobie.

Zastanów się nad formą przekazu

Z pewnością najlepiej byłoby zaprosić do rozmowy oboje rodziców, ale to Ty znasz ich najlepiej. Być może bezpieczniejszym wariantem będzie wtajemniczenie wpierw jednego z opiekunów, a dopiero później drugiego.

Bądź przygotowana na wszystko

Tak naprawdę nie jesteś w stanie do końca przewidzieć reakcji rodziców na Twoje wyznanie (no chyba, że masz rodzeństwo, które już przez to przeszło). Być może usłyszysz od opiekunów, że od dawna coś przeczuwali, a może będą w szoku i nie powiedzą nic. W skrajnych przypadkach mogą być wściekli i mogą kazać Ci się wyprowadzić. Jeżeli masz cień obaw, że taka może być ich reakcja, to zanim zdecydujesz się na rozmowę odłóż trochę pieniędzy i zorganizuj sobie miejsce, do którego mogłabyś się udać.

Mimo wszystko nie zakładaj z góry czarnego scenariusza. To Twoi rodzice i powinni Cię akceptować taką, jaka jesteś. Kiedy opadną emocje, na pewno będzie lepiej 🙂

Czytaj także: Jak na nowo zdobyć zaufanie rodziców?

Jak powiedzieć rodzicom o odmiennej orientacji?
Źródło: Favim

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj