Sprawdź, jak radzić sobie z ciągłą presją otoczenia.
Jako ludzie, młodzi czy starzy, ciągle jesteśmy narażeni na oceny i opinię otoczenia. Praktycznie przez cały czas ktoś czegoś od nas wymaga. Niekiedy nie jesteśmy w stanie sprostać oczekiwaniom innych osób, a wyznaczane zadania po prostu nas przerastają. Przestajemy sobie radzić z tym wszystkim, a ciągła presja otoczenia i naciski ze strony innych tylko pogarszają nasz stan psychiczny.
Jak w takim razie sobie z tym radzić? Ciężko podać określony plan działania, ponieważ każdy z nas jest inny. Każdy inaczej reaguje, ale można wyróżnić kilka elementów, których każdy z nas powinien się trzymać:
1. Bądź sobą. Nie zgrywaj się. Nie udawaj kogoś, kim nie jesteś. Nie oszukuj innych, a przy tym samej siebie. Nie musisz grać, by spełniać czyjeś oczekiwania. Prawda i tak, prędzej czy później, wyjdzie na jaw.
2. Poznawaj swoje możliwości. Nigdy nie możesz wmawiać sobie, że czegoś nie potrafisz. Próbuj. Poszerzaj swoje horyzonty. Jak coś nie wyszło? Trudno, stało się. Odpuść, a na pewno znajdziesz coś innego, lepszego.
3. Wyznaczaj swoje cele. Każdy z nas ma marzenia, coś co chciałby osiągnąć. Postaw sobie cel i do niego dąż. Jeśli tylko chcesz, znajdziesz sposób. Zacznij od czegoś małego. Wystarczy pierwszy krok. Nawet jeden, mały sukces może Cię zmotywować i popchnąć do kolejnych zadań. Przecież nie ma rzeczy niemożliwych.
4. Rób to, co Ty chcesz, nie to, czego chcą inni. Musisz być stanowcza w swoich decyzjach. Lubisz grać w piłkę? Graj w piłkę, a nie na przykład w koszykówkę, bo tego chcą rodzice. Nikt nie może Cię zmusić do czegoś, czego nie lubisz.
5. Rób tyle, na ile Cię stać. Dawaj z siebie wszystko, ale pamiętaj, że niektóre rzeczy mogą być chwilowo poza Twoim zasięgiem. Do wszystkiego można dojść, ale nie zawsze od razu. Mierz siły na zamiary.
6. Szkoła jest ważna, ale nie najważniejsza. Wykształcenie jest oczywiście ważnym punktem naszego życia. Musimy jednak pamiętać, że szkoła nie jest wszystkim. W przyszłości może okazać się, że to czego przez całe życie się uczyliśmy, nie przyda nam się lub będziemy wykonywać całkiem inną pracę. Dlatego w młodości powinniśmy znaleźć czas na zabawę i przyjaciół. Bo to właśnie młodość jest czasem na beztroskę i znajomych. Gdy dorośniemy pojawią się obowiązki, praca i nie wszystko będzie takie łatwe jak dotychczas.
7. Nie bój się zmian. Często bywa tak, że przez całe życie marzyło nam się np. zostanie lekarzem. Nagle doznajemy olśnienia i zaczyna nam się podobać coś innego. Nie bójmy się tego. Nigdy nie jest za późno na zmiany. Ma być nam dobrze i mamy się cieszyć oraz czerpać satysfakcję z tego co robimy.
Wymagania nie są czymś złym. Kształtują w nas obowiązkowość i samodyscyplinę. Sami również powinniśmy wymagać czegoś od siebie, bo przecież nikt nigdy nie powiedział, że będzie łatwo. Powinniśmy jednak żyć w zgodzie ze sobą, a nie tak jak inni tego od nas oczekują.
Polecamy: O co najczęściej kłócimy się z rodzicami?
Źródło zdjęć: Pinterest