Chciałybyście nauczyć się radzić sobie z krytyką, która Was dotyka? W tym wpisie podpowiemy Wam, jak to zrobić!

Wiele z nas praktycznie codziennie może mieć do czynienia z krytyką. Jednak czy każdy potrafi sobie z nią radzić? W tym wpisie dajemy wam kilka wskazówek, jak łatwiej znosić hejt i jak wyciągać z niego korzyści. Czytajcie dalej!

Jak radzić sobie z krytyką?

Różne rodzaje krytyki

Krytykę dzielimy na dwa główne rodzaje. Pierwszym z nich jest krytyka konstruktywna, która nie ma na celu urażenia jakiejś osoby. Chodzi w niej o wyrażenie swojego negatywnego zdania, ale w sposób grzeczny i taktowny. Drugi rodzaj nazywamy hejtem. Można spotkać się z nim przede wszystkim w Internecie, ale nie tylko. Jest to krytyka przesycona nienawiścią i ewidentnie mająca na celu zranienie drugiej osoby.

Wyciąganie wniosków

Oczywiście chodzi tutaj o tę konstruktywną krytykę. Jeśli, np. nagrywamy filmy na YouTube, piszemy opowiadania na Wattpadzie, piszemy bloga, piszemy wiersze, rysujemy lub tańczymy – musimy liczyć się i z tymi pozytywnymi komentarzami, ale warto również zwrócić uwagę na negatywne opinie. Mogą w nich być wskazane nasze błędy, o których początkowo mogliśmy nawet nie wiedzieć. Warto się poprawiać i cały czas udoskonalać. Oprócz konstruktywnej krytyki, z pewnością nie raz spotkamy także z hejtem. W tym wypadku hejter często nawet nie wskazuje, co zrobiliśmy źle, bo jemu chodzi jedynie o sprawienie nam przykrości. Takie coś należy najlepiej zignorować.

Ignorowanie hejterów 

Naprawdę często spotykamy się z hejtami. Ludzie w naszych czasach po prostu nie zwracają czasami uwagi, jak może się poczuć druga osoba. Nieprzyjemne komentarze w naszym kierunku należy po prostu ignorować, nie ma innej rady. Osoba, która nawet nie umie wskazać źródła jej nienawiści i przykrych słów w naszą stronę, nie jest warta naszej uwagi. Najczęściej chodzi jej po prostu o to, żeby inni na nią zwrócili uwagę. Jednak jeśli to jest bardzo natarczywe i często wychodzi od tej samej osoby, możemy mieć do czynienia z różnego rodzaju prześladowaniem. Należy o tym poinformować rodziców lub pedagoga szkolnego, a jeśli mamy do czynienia z hejtem w Internecie, zgłaszamy to administratorowi portalu.

Pewność siebie

Musimy być świadomi tego, jacy jesteśmy. Najbardziej liczy się nasza własna opinia na nasz temat. Jeżeli znamy swoje wady i zalety, to bez problemu sobie poradzimy. Jednak jest wiele osób, które nie wierzą w siebie, chociaż są naprawdę świetnymi i utalentowanymi ludźmi. Tu kierujmy się właśnie do takich osób. Pamiętajcie, że wszyscy ludzie mają jakieś wady, ale każdy ma również zalety. Jeśli robicie coś, co kochacie, róbcie to mimo wszystko. Wszystkim ludziom nie dogodzimy, a to my spędzimy ze sobą całe życie, więc najmniej powinna obchodzić nas opinia innych osób.

Bycie sobą 

Często boimy się pokazać, jacy jesteśmy naprawdę. Dlaczego? Boimy się opinii innych. Jednak jeśli udajemy inną osobę, która nie istnieje, możemy przeoczyć ludzi, którzy dla nas byliby świetnymi przyjaciółmi i akceptowaliby nas w pełni. Oczywiście znajdą się osoby, które nie będą nas uwielbiać, ale znajdą się również ludzie, którzy wręcz nas pokochają. Możemy zyskać przyjaciół na całe życie, przy których będziemy czuć się świetnie, bo będziemy sobą.

Nie wolno nam żyć tylko opinią innych. Musimy znać swoją wartość i kochać swoje wady oraz zalety. Macie coś miłego do powiedzenia? Powiedzcie to! Zrobimy tym komuś przyjemność i sprawimy, że pojawi się uśmiech na jego buzi. Jeśli coś nam się nie podoba, to bądźmy delikatni, wskażmy co może poprawić lub zrobić inaczej. Jednak należy pamiętać, aby być taktownym. Niektóre rzeczy trzeba po prostu przemilczeć. Przecież nie powinno nam chodzić o to, żeby zrobić komuś przykrość, prawda? Piszcie w komentarzach co o tym myślicie!

To powinno Was zainteresować: Jak radzić sobie z hejtem?

Jak radzić sobie z krytyką?

Źródło zdjęć: http://favim.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj