Źródło: https://favim.com/image/3135928

Czeka Cię egzamin poprawkowy? A może chcesz powtórzyć materiał przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego? W tym wpisie podpowiadamy, jak skutecznie uczyć się w domu.

Ostatni rok zmusił nas do nauki zdalnej, jednak jej skutki bywały różne. Rok szkolny 2021/2022 pozostaje póki co jedną wielką niewiadomą, dlatego należy liczyć się z tym, że znowu będziemy uczyć się zdalnie. Jeżeli czujesz, że musisz popracować nad jakością swojej nauki, to ten wpis jest właśnie dla Ciebie!

Jak skutecznie uczyć się w domu?

Wyśpij się

Ucząc się z domu możesz się wyspać. Odpowiednia ilość snu jest bardzo ważna dla prawidłowego funkcjonowania całego organizmu, w tym mózgu. Śpiąc 7-8 godzin na dobę łatwiej będzie Ci się skupić i szybciej zapamiętasz cały materiał.

Zacznij dzień od dobrego śniadania

Pożywne śniadanie to kolejny punkt, którego nie powinno zabraknąć w Twoim rozkładzie dnia. Z pełnym żołądkiem będziesz miała siły do nauki i skupisz się na tym, co najważniejsze.

Poćwicz

Nawet, jeśli nie jesteś fanką treningów, postaraj się poświęcić chociaż 5 minut na wykonanie kilku ćwiczeń, które pobudzą Twój organizm i dodadzą energii na dalszą część dnia. W czasie nauki możesz także robić krótkie przerwy co jakiś czas, aby wykonać kilka skłonów, przysiadów czy pajacyków.

Wywietrz pokój

Dopływ świeżego powietrza zachowa Twój umysł w trzeźwości, dzięki czemu nauka zajmie Ci znacznie mniej czasu. Staraj się co godzinę otworzyć okno chociaż na kilka minut.

Podziel materiał na części

W zależności od tego, ile czasu zamierzasz poświęcić na naukę (kilka tygodni czy kilka dni?), łatwiej będzie Ci opanować cały materiał, jeśli podzielisz go sobie na części. Każdy kolejny dzień warto zacząć od powtórki tego, co zdążyłaś już przerobić.

Stwórz check-listę

Lista zadań do zrobienia pomoże Ci ogarnąć cały materiał bez obaw, że coś pominiesz. Twoja check-lista powinna zawierać tyle punktów, żebyś była w stanie wszystkie je zrealizować w ciągu jednego dnia.

Ustal godziny nauki

Łatwiej będzie Ci się zmobilizować, jeśli z góry narzucisz sobie konkretne godziny, które przeznaczysz na naukę.

Znajdź metodę, która najlepiej na Ciebie działa

Aby nauka była skuteczna, powinnaś zdecydować się na metodę, która w Twoim wypadku sprawdza się najlepiej. Niektórym wystarczy przeczytanie materiału, inni robią z niego notatki, a jeszcze inni przepisują najważniejsze informacje. A może najlepsza dla Ciebie będzie mapa myśli?

Znajdź czas na odpoczynek

Nie samą nauką człowiek żyje. Jeżeli nie wygospodarujesz czasu na choćby 30-60 minut relaksu w ciągu dnia, szybko się zniechęcisz do ślęczenia nad książkami.

Czytaj także: Jak zapamiętywać więcej z lektur?

Źródło: Favim

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj