Jak uchronić się przed koronawirusem?
Źródło: Pixabay

Sprawdź, jak uchronić się przed koronawirusem.

Koronawirus zbiera coraz większe żniwo na całym świecie. W Polsce z dnia na dzień przybywa zarażonych, a prognozy nie są zbyt optymistyczne. Wczoraj zmarła pierwsza osoba, a prezydent Andrzej Duda nie pozostawia nam złudzeń i zapowiada, że ofiar śmiertelnych będzie więcej. Jak na razie nikomu z ponad 50 osób, u których potwierdzono zarażenie koronawirusem, nie udało się wyzdrowieć.

Aby spowolnić rozwój epidemii, rząd podjął decyzję o zamknięciu szkół, uczelni wyższych, przedszkoli oraz żłobków na okres dwóch tygodni (więcej na ten temat znajdziesz we wpisie: Szkoły i uczelnie zamknięte z powodu koronawirusa!). Pamiętajmy, że NIE są to ferie! To sprawdzian dla nas, jako obywateli, bo tak naprawdę to od nas zależy, czy staniemy się drugimi Włochami. Zamiast skupiać się na tym, że część osób panikuje i robi zapasy, a w sklepach brakuje ryżu, makaronu czy papieru toaletowego, skupmy się na tym co naprawdę ważne – co MY możemy zrobić, żeby uchronić przed koronawirusem siebie i naszych najbliższych (a w szczególności osoby starsze).

Jak uchronić się przed koronawirusem?

  • MYJMY CZĘSTO RĘCE – w szczególności, gdy dotykamy przedmiotów potencjalnie niebezpiecznych (klamki od drzwi, uchwyty w komunikacji miejskiej itp.). Kto nie wie jak myć ręce, to powinien skorzystać z poniższych instrukcji 🙂
Jak uchronić się przed koronawirusem?
Źródło: https://www.gov.pl/web/nauka/informacja-glownego-inspektora-sanitarnego-dla-uczelni-w-zwiazku-z-potencjalnym-ryzykiem-zakazenia-koronawirusem
Jak uchronić się przed koronawirusem?
Źródło: https://www.facebook.com/beatakozidrakofficial/photos/a.470232333344895/1096801770687945/?type=3&theater
  • NIE DOTYKAJMY OCZU, UST, ANI NOSA – w ten sposób możemy przenieść wirusa z naszych rąk, dlatego unikajmy tego.
  • ZACHOWAJMY BEZPIECZNĄ ODLEGŁOŚĆ – minimum 1,5-2 metry od drugiej osoby, która kaszle, bądź kicha.
  • UNIKAJMY DUŻYCH SKUPISK LUDZI – dotyczy to również kolejek do kas w sklepach.
  • ZOSTAŃMY W DOMU – to najlepsze rozwiązanie w obecnej sytuacji. Jeżeli nie mamy pilnych spraw do załatwienia to po prostu zostańmy w domu.

WAŻNE!

Według naukowców z Uniwersytetu Princeton, Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles i amerykańskiego Narodowego Instytutu Zdrowia, koronawirus utrzymuje się w powietrzu nawet do trzech godzin, a na plastiku aż do trzech dni*. To właśnie dlatego tak ważne jest częste mycie rąk oraz niedotykanie twarzy!

*Źródło: https://wiadomosci.onet.pl/kraj/koronawirus-w-polsce-najnowsze-dane-z-kraju-relacja-na-zywo/e1lpdyz

Czy nastolatki mają się czego obawiać?

Choć wiele młodych osób przechodzi wirusa bezobjawowo, a większości udaje się powrócić do zdrowia, to problem mają osoby z obniżoną odpornością, chorujące przewlekle i przede wszystkim osoby starsze. Na pewno masz w swoim najbliższym otoczeniu kogoś, dla kogo przekazany od Ciebie wirus stanowiłby śmiertelne zagrożenie. Właśnie dlatego nie możemy lekceważyć zaleceń rządu i myśleć tylko o sobie.

Co na temat koronawirusa mówią znane gwiazdy showbiznesu?

View this post on Instagram

Hej Załoga ?? Ważny APEL. Odwołano zajęcie w szkołach, koncerty itd z konkretnego powodu. KWARANTANNA to PRZYMUSOWE CZASOWE ODOSOBNIENIE a nie FERIE i zabawa na całego. Proszę Was abyście nie wychodzili masowo do zamkniętych pomieszczeń typu KLUBY, KNAJPKI, PUBY i GALERIE HANDLOWE ?? Włosi w ten sposób doprowadzili się do dramatycznej sytuacji. Uczmy się błagam na cudzych błędach. Bądźmy rozważni w przeciwnym razie dojdzie niebawem do podobnej tragedii. Jesteś młody i mówisz – mnie ta sprawa nie dotyczy, młodzi i tak nie chorują.. MYLISZ SIĘ – Was również to dotyczy, nie tylko dlatego że każdy może zachorować, ale również dlatego że jesteś odpowiedzialny za zdrowie swoich rodziców, dziadków i rodzeństwa ?? Mój Apel nie jest po to żeby wzbudzić panikę. Wszystko się powoli ułoży i będzie dobrze jak będziemy grać w JEDNEJ DRUŻYNIE Jeżeli się nudzicie: idźcie na spacer (naturalna witamina D dobrze Wam zrobi) przeczytajcie książkę, zerknijcie na filmy, a może posłuchajcie jakichś ciekawych wykładów na Youtube. Wierze w Was ?? Zdrówka i dbajcie o siebie ?? Wszystko się ułoży.

A post shared by CLEO (@cleo_don) on

View this post on Instagram

Przywiozłam dziś dzieciaki do domu. Czeka nas 14 dni odosobnienia. Nie będą to dni dodatkowych ferii, wolnych od szkoły, tylko izolacji. Mam nadzieję, że wszyscy podchodzimy do zaleceń Ministerstwa Zdrowia poważnie. ?Zakasajmy rękawy i bierzmy się do pracy? – to słowa Bruce?a Aylwarda ze Światowej Organizacji Zdrowia, które powinnismy wziąć sobie do serca. To cenna lekcja z Wuhan dla nas wszystkich. Samokontrola, samoizolacja, czujność i higiena. Raportowanie przypadków, współpraca z przedstawicielami służby zdrowia, monitorowanie otoczenia – to niewielka cena za zdrowie a przynajmniej ograniczenie przypadków i kupienie czasu do wprowadzenia na rynek szczepionki. #niepanikuję #myślę

A post shared by Anna Kalczyńska (@annakalczynskam) on

Polecamy: ?Apel do młodzieży w sprawie koronawirusa?

Szkoły i uczelnie zamknięte z powodu koronawirusa!
Pixabay

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj