Jak zacząć jeździć konno?
Pexels

Chciałabyś jeździć konno, ale nie wiesz, jak się za to zabrać? Przeczytaj nasz wpis, a wszystkiego się dowiesz!

Jeździectwo to wspaniały sport, który daje wiele radości i satysfakcji. Poza tym poprawia koordynację ruchową, poprawia naszą postawę, redukuje stres, wzmacnia całe ciało i wyszczupla sylwetkę. Jeżeli lubisz konie i zastanawiasz się, czy jeździectwo jest dla Ciebie, to koniecznie przeczytaj nasz wpis! poniżej podpowiadamy, jak zacząć swoją przygodę z tym sportem.

Jak zacząć jeździć konno?

Na sam początek musisz znaleźć szkółkę jeździecką albo stadninę niedaleko swojego domu. Nie powinnaś mieć z tym większego problemu, ponieważ mieszczą się one w niemal każdym większym mieście, ale również w mniejszych miejscowościach.

Sprzęt potrzebny do jazdy konnej

Na samym początku wystarczą Ci wygodne adidasy i legginsy lub przylegające do ciała spodnie dresowe. Całą resztę, czyli toczek (kask ochronny) dla Ciebie oraz akcesoria dla konia, otrzymasz na miejscu.

Z czasem z pewnością przydadzą Ci się bryczesy (specjalne spodnie bez wewnętrznych szwów na nogawkach), rękawiczki jeździeckie, sztyblety, oficerki lub kalosze jeździeckie, sztylpy (ochraniacze na łydki), palcat (cienki bat), no i oczywiście własny toczek.

Jak wygląda pierwsza jazda konno?

Na początku instruktor pokazuje nam, jak powinno się obchodzić z koniem. Uczymy się czyścić konia, zakładać siodło oraz rozpoznawać emocje zwierzęcia i odczytywać sygnały, które nam wysyła.

Następnym krokiem jest nauka wsiadania na konia (na początku może to sprawiać trudność), a później jazda. Nie musisz się tego obawiać, ponieważ koń będzie zaczepiony na lonży (specjalna lina), dzięki czemu nie oddali się od instruktora.

Podczas pierwszej jazdy konnej zazwyczaj instruktor zadaje nam różne ćwiczenia, mające na celu oswojenie się z koniem, a także utrzymanie równowagi i prawidłowej postawy w siodle. Poza tym uczymy się również panować nad koniem i wydawać mu polecenia.

Zajęcia trwają najczęściej godzinę i kosztują około 100 złotych.

Jak wyglądają kolejne jazdy na koniu?

Pierwsze zajęcia niemal zawsze odbywają się na padoku, czyli specjalnie wydzielonym piaszczystym obszarze. Jeździmy wokół instruktora, czyli de facto w kółko, a gdy już poczujemy się pewniej w siodle, przemierzamy trasę wzdłuż ogrodzenia. Podczas kolejnych jazd, nadal doskonalimy naszą technikę. Kolejnym etapem jest jazda bez lonży, aż wreszcie wyjście w teren, czyli najczęściej do lasu.

Jeździłaś kiedyś konno? A może dopiero masz zamiar zacząć? Daj nam znać, za co lubisz ten sport!

Czytaj także: Jak odnaleźć swoją pasję?

Jak zacząć jeździć konno?
Pexels

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj