Zastanawiasz się, jaki przedmiot pisać na maturze? Ten wpis jest dla Ciebie!

Już niedługo maturzyści będą musieli podjąć ostateczną decyzję odnośnie tego, jakie przedmioty napisać na maturze. Jak wybrać mądrze? W tym wpisie postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

W lutym kończy się termin składania deklaracji maturalnych. Po tym czasie nie będzie można już nic zmienić. Deklaracja maturalna to spis przedmiotów, jakie wybieramy na maturze, a także poziom trudności egzaminu. Każdy licealista, bądź osoba po technikum, musi złożyć taki dokument.

Przede wszystkim każdy musi zdać trzy obowiązkowe przedmioty: polski, matematykę oraz wybrany język obcy. Aby zaliczyć te egzaminy należy uzyskać wynik powyżej 30%, inaczej matura będzie niezdana. Obojętnie czy jesteśmy na humanie, czy mat-fizie podane przedmioty są tak samo oceniane. Zazwyczaj wybieramy z języków angielski lub niemiecki. Wybór języka jest dowolny, z podanych na stronie CKE.

Jednak problem dla wielu maturzystów pojawia się przy wyborze rozszerzeń. Są to dodatkowe matury, w zależności od profilu w liceum. Jak je wybrać?

Przede wszystkim – nie idź ślepo za grupą. To, że wszyscy zdają jakieś rozszerzenie, nie znaczy, że Ty także musisz. Kieruj się własnym zdaniem przy wyborze matur.

Zobacz z jakiego przedmiotu idzie Ci najlepiej, jakie masz zdolności. Nie ma sensu pisać egzaminu z przedmiotu,  z którego ma się na świadectwie dwa, bo taka matura raczej nie pójdzie dobrze. Aby mieć pewność, że otrzymasz dobry wynik, wybierz coś, czego lubisz się uczyć i z czego masz dobre oceny.

Z jakich przedmiotów chodziłaś na konkursy? Często może się okazać, że doświadczenie zdobyte podczas szykowania się na olimpiady, pomaga napisać maturę na wysoki wynik.

Zobacz na jaki kierunek studiów chcesz aplikować. Na stronach uczelni jest informacja o rekrutacji i o tym, jakie przedmioty trzeba napisać na maturze, aby się dostać. Przeanalizuj kilka opcji, a na pewno znajdziesz odpowiedź na tytułowe pytanie.

Ciekawą opcją jest poprawianie matury za rok. Jeśli obawiasz się, że egzamin źle Ci pójdzie, to może poczytaj o takiej możliwości? Uspokoisz się i będziesz mieć plan B.

Matura nie jest końcem świata i jest do zdania. Jeśli uczysz się w szkole i w domu, to na pewno zdasz świetnie maturę.

Ile przedmiotów możesz wybrać? Dostępnych na deklaracji jest 6 przedmiotów. Jednak lepiej skupić się na dwóch i mieć wyniki bardzo dobre, niż napisać kilka na przeciętny wynik. Z każdego przedmiotu jest cały program do opanowania i nie jest łatwo przygotować się dobrze z każdego.

Wybierz tak, aby mieć jak największe szanse dostania się na wymarzone studia. Musisz realnie ocenić swoje możliwości napisania danego przedmiotu.

Czytaj także: Jak dobrze przygotować się do matury?


Źródło zdjęć: Pintrest

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj