Który rok mamy teraz na świecie?
Który rok mamy teraz na świecie?

Zastanawiasz się, czy wszędzie ludzie liczą czas tak samo? Albo który rok mamy na drugim końcu świata? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w tym wpisie 😊

W Polsce mamy obecnie 2022 rok. W sąsiednich państwach tak samo, jak również w Ameryce. Jednak nie wszystkie kraje i społeczności na świecie liczą lata w ten sam sposób, co my. Poniżej przedstawiamy listę kilku krajów, które 1 stycznia z pewnością nie będą świętować nowego, 2023 roku.

Który rok mamy teraz na świecie?

#1. 4180 rok – Chiny

Na co dzień Chińczycy używają kalendarza gregoriańskiego, jednak według tradycyjnego chińskiego kalendarza, jest tam teraz 4180 rok. Jest on oparty na cyklach Jowisza. W ciągu 60 lat Jowisz pięciokrotnie okrąża Słońce, dzieli się go więc na 5 okresów. Każdy z nich ma 12 lat i są one nazywane od nazw zwierząt, np. rok 2022 jest rokiem Tygrysa. Taki sam kalendarz stosuje się także w Kambodży, Mongolii oraz w Wietnamie.

#2. 2656 rok – Tajlandia

W Tajlandii lata liczy się od dnia, w którym Budda osiągnął nirwanę. Tajlandczycy posługują się więc kalendarzem buddyjskim, podobnie jak: Sri Lanka, Kambodża, Laos i Birma.

#3. 2015 rok – Etiopia

Etiopia wcale nie cofnęła się w czasie. Po prostu liczą lata według kalendarza bizantyjskiego, który różni się od naszego o 7 lat. Rok dzielą na 12 miesięcy po 30 dni i jeden miesiąc, który ma 5 lub 6 dni.

#4. 5782 rok – Izrael

W Izraelu używa się kalendarza żydowskiego, w którym liczenie lat zaczyna się od stworzenia świata. Według żydów nastąpiło ono w 3761 roku p.n.e.

#5. 1400 rok – Iran

W Iranie używa się kalendarza opracowanego jeszcze w Persji. Tydzień zaczyna się w sobotę, a kończy w piątek. Funkcjonuje on również w Afganistanie.

#6. 1943 rok – Indie

W Indiach mają specjalny kalendarz narodowy, który używa się obok gregoriańskiego. Został on opracowany w 1957 roku (według kalendarza gregoriańskiego).

W którym roku chcielibyście żyć? 😊 Dajcie znać w komentarzu!

Czytaj także: Lektury szkolne, z których możesz wiele się nauczyć CZĘŚĆ 3

Który rok mamy teraz na świecie?
Który rok mamy teraz na świecie?

Źródła tekstu:
https://joemonster.org/art/41597
https://katowice.wyborcza.pl/katowice/56,35063,22842655,nie-wszedzie-zawital-2018-rok-sa-kraje-gdzie-wciaz-trwa-iv.html?disableRedirects=true

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj