Źródło: Pinterest

Oto druga część naszego wpisu, w którym przedstawiamy kolejne lektury, zawierające ważny przekaz 🙂

Lektur szkolnych z głębokim i wartościowym przesłaniem jest naprawdę sporo! Poniżej prezentujemy 5 kolejnych tytułów, wartych uwagi.

Lektury szkolne, z których możesz wiele się nauczyć CZĘŚĆ 2

#6. Aleksander Kamiński „Kamienie na szaniec”

Jest to niezwykle wzruszająca książka, opisująca historię opartą na prawdziwych wydarzeniach. Pokazuje nam nie tylko obraz wojny i jej okrucieństwo, ale także uczy, jak ważną wartością w życiu młodego człowieka jest przyjaźń. Książka opowiada także o odwadze i udowadnia, że nie należy się poddawać, a po prostu działać.

#7. Antoine de Saint-Exupéry „Mały Książę”

Ta książka zdecydowanie wyróżnia się na tle innych. Mimo tego, że została napisana wiele lat temu, w bardzo dosadny sposób pokazuje realia dzisiejszego życia. Ludzie są zbyt zajęci swoimi sprawami, pracą, rzeczami materialnymi, aby mieć czas dla innych. Mały Książę uczy, że najważniejsze jest to, co ma się w środku, a dbając o Róże, pokazuje jak powinno troszczyć się o przyjaciela.

#8. Charles Dickens „Opowieść wigilijna”

Książka pokazuje, że dobro tkwi w każdym człowieku, jednak nie zawsze jest ono od razu widoczne. Czasem człowiek musi się trochę zmienić, aby je wydobyć. Opowieść uczy nas, aby być życzliwym dla innych ludzi, bo gdy umrzemy, tacy właśnie zostajemy przez nich zapamiętani, jak się wobec nich zachowywaliśmy. A pomaganie i życzliwość wobec innych daje w życiu nieocenioną radość.

#9. Stefan Żeromski „Syzyfowe prace”

Kolejna książka, która dużo nam powie o historii i problemach, z jakimi mierzyli się nasi przodkowie. Przede wszystkim uczy nas ona patriotyzmu, którego tak dzisiaj brakuje ludziom. Lektura pokazuje nam, że czasem dobrze jest ryzykować i łamać zasady. Aby walczyć z kimś, kto nas ogranicza, trzeba być odważnym. Ponadto książka opisuje bezinteresowną przyjaźń dwojga młodych ludzi, którzy nawzajem się wspierali.

#10. Eric-Emmanuel Schmitt „Oskar i pani Róża”

Krótka, ale bardzo wartościowa książka, opowiada o ciężko chorym chłopaku, który postanawia pisać listy do Boga. Pokazuje przemijanie życia, ale też spokojną postawę wobec śmierci i uczy, aby nie bać się o niej rozmawiać. Oskar pokazuje, że można cieszyć się z życia nawet, gdy zostało Ci go już niewiele.

Którą z tych książek lubisz najbardziej? A może masz inną, ulubioną lekturę? Daj znać w komentarzu! 😊

Czytaj także: Lektury szkolne, z których możesz wiele się nauczyć CZĘŚĆ 1

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj