W tym wpisie znajdziesz najważniejsze informacje na temat piercingu.
Zanim zdecydujesz się na przekłucie jakiejś części ciała, koniecznie przeczytaj ten tekst!
Piercing, czyli wszystko co powinnaś wiedzieć na temat kolczyków
Uwaga! Jeżeli nie ukończyłaś 18 lat, będziesz potrzebować pisemnej zgody rodziców na przekłucie każdej części ciała. Konieczna może się również okazać ich obecność podczas zabiegu.
Zadbaj o swoje zdrowie
Bez względu na to, gdzie postanowiłaś zrobić sobie kolczyk, pod żadnym pozorem nie decyduj się na przekłuwanie igłą w domowych warunkach. Tylko wizyta w profesjonalnym gabinecie daje Ci gwarancję, że nie zarazisz się wirusem HIV albo zapaleniem wątroby typu B lub C. NA HIV nadal nie wynaleziono lekarstwa, a leczenie zapalenia wątroby trwa wiele lat.
Przeciwwskazania do piercingu
Nie każdy może zrobić sobie kolczyk. Powinnaś zrezygnować z piercingu, jeśli masz cukrzycę, zaburzenia krzepliwości krwi lub alergię na metale. Przeciwwskazaniem są również stany zapalne w miejscu, w którym chcesz mieć kolczyk.
Zanim zdecydujesz się na piercing…
Przemyśl dobrze swoją decyzję. Nie wszystkie kolczyki nie pozostawiają po sobie śladu. Po niektórych zostają blizny, więc lepiej dobrze się zastanów zanim zrobisz kolczyk. Całkiem możliwe, że nie będziesz go nosić do końca życia, ale blizna pozostanie z Tobą na zawsze.
Wypróbuj sztuczne kolczyki. Pomogą Ci w podjęciu decyzji i oswojeniu się z nowym wyglądem. Na rynku dostępne jest kilka rodzajów sztucznej biżuterii, m.in: cyrkonie lub specjalne kółka imitujące piercing. Cyrkonie są przyklejane do skóry na specjalny klej, z kolei kółka mogą imitować kolczyk w nosie, skroni, wardze czy policzku.
Co musisz wiedzieć o kolczykach w poszczególnych miejscach ciała?
Ucho. W zasadzie jest to najbezpieczniejsza część ciała, którą przekuwa się nawet małym dziewczynkom. Sprawa komplikuje się jednak w przypadku modnych od pewnego czasu tuneli. Przy małej dziurce nie ma problemu, ponieważ nie jest zbyt widoczna, jednak przy otworze wielkości kilku centymetrów, ucho będzie wyglądać bardzo nieestetycznie (po wyjęciu kolczyka). Przywrócenie go do normalnego stanu będzie możliwe tylko operacyjnie.
Nos. Bez względu na to, w której części nosa chcesz zrobić kolczyk, musisz liczyć się z tym, że może Ci on przeszkadzać, szczególnie w momencie, gdy będziesz mieć katar (osobom, które cierpią na alergie i często mają zakatarzony nos, odradza się robienia kolczyka w tym miejscu). Możesz odczuwać ból przy wydmuchiwaniu nosa i mieć poczucie, że kolczyk jest brudny od wewnętrznej strony nosa. Dodatkowo kolczyk w skrzydełku zakończony jest małą kuleczką, która jest jednak szersza od pręcika, dlatego należy pamiętać, by raz na jakiś czas ruszać kolczykiem lub wręcz go wyciągać, aby dziurka nie zrobiła się mniejsza od wielkości kuleczki. W przeciwnym razie kolczyk będzie można ściągnąć jedynie w salonie lub u chirurga.
Język. Kolczyk w tym miejscu niekorzystnie wpływa na zęby, które są narażone na uszkodzenia mechaniczne, przez co ściera się szkliwo. Wokół kolczyka i na nim osadza się bardzo wiele bakterii, które powodują nieświeży oddech, dlatego wzmożona higiena jamy ustnej jest w tym wypadku konieczna.
Pępek. Jest zaraz po uszach najczęściej przekłuwanym miejscem. Kolczyk w tym miejscu goi się bardzo wolno (od 3 miesięcy do roku), ponieważ obszar wokół tego miejsca jest cały czas narażony na dotyk.
O czym jeszcze należy pamiętać?
– Nie baw się kolczykiem, gdyż może to spowolnić proces gojenia, a nawet doprowadzić do zakażenia bakteriami, które masz na ręce;
– W okresie gojenia nie wolno: stosować kosmetyków w obrębie przekłucia, nie moczyć przekłucia podczas długich kąpieli, a w okresie wstępnego gojenia zrezygnować z kąpieli w jeziorze i basenie oraz sauny i solarium;
– Jeżeli ropa wyciekająca z rany, nie zasycha i ma kolor od żółtego po zielony, oznacza to, że wdarło się zakażenie i jak najszybciej musisz zgłosić się do lekarza;
– Mimo tego, że osoby w studio są wyszkolone pod kątem robienia kolczyków, i tak istnieje obawa migracji (dotyczy kolczyków, które są w skórze a nie w chrząstce, np. piersi lub biodrze).
Masz jakieś kolczyki? Pochwal się w komentarzu!
Koleżanka przebiła mi Smiley’a i nic mi się nie stało, jest już zagojony i wszystko jest okej :))
Alergie nie są powodem do rezygnacji z piercingu. W profesjonalnych salonach są używane kolczyki z tytanu lub wysokiej jakości stali chirurgicznej – żadne z nich nie uczula bo z nich sa wykonywane śruby uzwane w medycynie (np. przy złamaniach) i wewnętrznych protezy. Przy stali chirurgicznej mimo wszystko warto sprawdzić czy nie ma w niej uczulajacgo metalu (są różne rodzaje). Alternatywa mogą być też kolczyki wykonane z bioplastu. Pozdrawiam!
Gdzie można znaleźć takie kółka imitujące kolczyk w skroni?