Pexels

W tym wpisie znajdziesz najważniejsze informacje na temat piercingu.

Zanim zdecydujesz się na przekłucie jakiejś części ciała, koniecznie przeczytaj ten tekst!

Piercing, czyli wszystko co powinnaś wiedzieć na temat kolczyków

Uwaga! Jeżeli nie ukończyłaś 18 lat, będziesz potrzebować pisemnej zgody rodziców na przekłucie każdej części ciała bądź konieczna może się okazać ich obecność.

Zadbaj o swoje zdrowie

Bez względu na to, gdzie postanowiłaś zrobić sobie kolczyk, pod żadnym pozorem nie decyduj się na przekłuwanie igłą u koleżanki lub kolegi w domowych warunkach. Tylko wizyta w profesjonalnym gabinecie daje Ci gwarancję, że nie zarazisz się wirusem HIV (na którego nadal nie wynaleziono lekarstwa) albo zapaleniem wątroby typu B lub C (którego leczenie trwa wiele lat).

Przeciwwskazania do piercingu

Nie każdy może zrobić sobie kolczyk. Jeśli masz cukrzycę, zaburzenia krzepliwości krwi, alergię na metale lub stany zapalne w miejscu, gdzie chcesz mieć kolczyk, to powinnaś zrezygnować z piercingu.

Zanim zdecydujesz się na piercing…

Przemyśl dobrze swoją decyzję. Nie wszystkie kolczyki nie pozostawiają po sobie śladu, po niektórych zostają blizny, więc lepiej dobrze się zastanów zanim zrobisz kolczyk, bo pewnie nie będziesz go nosić do końca życia, ale blizna pozostanie.

Wypróbuj sztuczne kolczyki. Pomogą Ci w podjęciu decyzji i oswojeniu się z nowym wyglądem. Na rynku dostępne jest kilka rodzajów sztucznej biżuterii, m.in: cyrkonie przyklejane do skóry na specjalny klej lub specjalne kółka imitujące piercing (mogą imitować kolczyk w nosie, skroni, wardze, czy policzku).

wszystko co powinnaś wiedzieć na temat kolczyków
Źródło: Pinterest

Co musisz wiedzieć o kolczykach w poszczególnych miejscach ciała?

Ucho. W zasadzie jest to najbezpieczniejsza część ciała, którą przekuwa się nawet małym dziewczynkom, jednak sprawa komplikuje się w przypadku modnych od pewnego czasu tuneli. W przypadku małej dziurki nie ma problemu, ponieważ nie jest zbyt widoczna, jednak jeśli otwór ma kilka centymetrów, po wyjęciu kolczyka, ucho będzie wyglądać bardzo nieestetycznie, a przywrócić je do normalnego stanu będzie można tylko operacyjnie.

Nos. Bez względu na to, w której części nosa chcesz zrobić kolczyk, musisz liczyć się z tym, że może Ci on przeszkadzać, szczególnie w momencie, gdy będziesz mieć katar (osobom, które cierpią na alergie i często mają zakatarzony nos, odradza się robienia kolczyka w tym miejscu). Możesz odczuwać ból przy wydmuchiwaniu nosa i mieć poczucie, że kolczyk jest brudny od wewnętrznej strony nosa. Dodatkowo kolczyk w skrzydełku zakończony jest małą kuleczką, która jest jednak szersza od pręcika, dlatego należy pamiętać, by raz na jakiś czas ruszać kolczykiem lub wręcz go wyciągać, aby dziurka nie zrobiła się mniejsza od wielkości kuleczki. W przeciwnym razie kolczyk będzie można ściągnąć jedynie w salonie lub u chirurga.

Język. Kolczyk w tym miejscu niekorzystnie wpływa na zęby, które są narażone na uszkodzenia mechaniczne, przez co ściera się szkliwo. Wokół kolczyka i na nim osadza się bardzo wiele bakterii, które powodują nieświeży oddech, dlatego wzmożona higiena jamy ustnej jest w tym wypadku konieczna.

Pępek. Jest zaraz po uszach najczęściej przekłuwanym miejscem. Kolczyk w tym miejscu goi się bardzo wolno (od 3 miesięcy do roku), ponieważ obszar wokół tego miejsca jest cały czas narażony na dotyk.

wszystko co powinnaś wiedzieć na temat kolczyków
Źródło: Pinterest

O czym jeszcze należy pamiętać?

– Nie baw się kolczykiem, gdyż może to spowolnić proces gojenia, a nawet doprowadzić do zakażenia bakteriami, które masz na ręce;
– W okresie gojenia nie wolno: stosować kosmetyków w obrębie przekłucia, nie moczyć przekłucia podczas długich kąpieli, a w okresie wstępnego gojenia zrezygnować z kąpieli w jeziorze i basenie oraz sauny i solarium;
– Jeżeli ropa wyciekająca z rany, nie zasycha i ma kolor od żółtego po zielony, oznacza to, że wdarło się zakażenie i jak najszybciej musisz zgłosić się do lekarza;
– Mimo tego, że osoby w studio są wyszkolone pod kątem robienia kolczyków, i tak istnieje obawa migracji (dotyczy kolczyków, które są w skórze a nie w chrząstce, np. piersi lub biodrze).

Masz jakieś kolczyki? Pochwal się w komentarzu!

Czytaj także: Jak poprawnie konturować twarz? Poznaj kosmetyczne triki!

3 KOMENTARZE

  1. Alergie nie są powodem do rezygnacji z piercingu. W profesjonalnych salonach są używane kolczyki z tytanu lub wysokiej jakości stali chirurgicznej – żadne z nich nie uczula bo z nich sa wykonywane śruby uzwane w medycynie (np. przy złamaniach) i wewnętrznych protezy. Przy stali chirurgicznej mimo wszystko warto sprawdzić czy nie ma w niej uczulajacgo metalu (są różne rodzaje). Alternatywa mogą być też kolczyki wykonane z bioplastu. Pozdrawiam!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here