Nie da się ukryć, że jest to jedno z ważniejszych wydarzeń w życiu, dlatego wiąże się z niemałym stresem. Sprawdź, co musisz wiedzieć zanim się na TO zdecydujesz.

Pierwszy raz – przydatne informacje zanim TO zrobisz

Właściwy moment

Zanim zdecydujesz się na zbliżenie powinnaś być nie tylko dojrzała fizycznie, ale przede wszystkim psychicznie. Nie ma tak naprawdę właściwego momentu, gdyż jest to indywidualna sprawa każdego człowieka i to Ty powinnaś czuć, że jesteś na to gotowa. Nie patrz na swoich rówieśników, bo to musi być Twoja decyzja. Jeśli zrobisz to wbrew sobie, będziesz z pewnością w przyszłości żałować, i to bardzo. Pamiętaj też, że w Polsce wiek zgody wynosi 15 lat, a robienie TEGO w młodszym wieku jest przestępstwem.

Właściwy partner

Musi to być osoba, którą darzysz pełnym zaufaniem. Nie ma nic gorszego niż pierwszy raz z nieznanym chłopakiem. Uwierz, że będziesz tego żałować, a co więcej może to mieć bardzo negatywny wpływ na Twoje dalsze życie i dobór partnerów. Poczekaj na osobę, która doceni to, że to właśnie jej chcesz ofiarować siebie, i dla której priorytetem będzie to, abyś czuła się wtedy komfortowo, a nie tylko chęć ,,zaliczenia” Ciebie.

Antykoncepcja

Nie licz na to, że ON o tym pomyśli (choć oczywiście zdarzają się też odpowiedzialni chłopacy i jeśli na takiego trafisz to super), dlatego warto wcześniej się nad tym zastanowić. Stosunek przerywany lub kalendarzyk małżeński to metody, które często zawodzą, więc jeśli nie jesteś jeszcze gotowa na zostanie mamą, rozważ wizytę u ginekologa w celu przepisania tabletek antykoncepcyjnych bądź kup paczkę prezerwatyw. Pamiętaj, że żadna metoda antykoncepcji nie daje 100% pewności, więc rozpoczynając współżycie musisz brać pod uwagę też możliwość wpadki.

Ważne! Prezerwatywy jako jedyny z dostępnych na rynku środków antykoncepcyjnych, chronią Cię przed AIDS i chorobami wenerycznymi. Nie bagatelizuj tych chorób, szczególnie jeśli nie jesteś pierwszą partnerką Twojego chłopaka.

Pierwszy raz

Czy pierwszy raz boli?

To kwestia indywidualna, niektóre dziewczyny odczuwają ból, a inne nie, Ma na to wpływ nasza psychika oraz budowa błony dziewiczej. Co zrobić, żeby ból był jak najmniejszy?

– żeby zmniejszyć stres przed niechcianą ciążą, który może być przyczyną bólu, pamiętaj o zabezpieczeniu;
– wybierz miejsce, w którym nikt nie będzie Wam przeszkadzał;
– im dłuższa gra wstępna, tym bardziej będziesz rozluźniona;
– nie eksperymentuj – pozycja klasyczna jest najbardziej odpowiednia na pierwszy raz;
– warto użyć żelu nawilżającego, ponieważ suchość pochwy może być przyczyną bólu.

Błona dziewicza – co to takiego?

Błona dziewicza to fałd cienkiej, elastycznej błony śluzowej, który jest usytuowany na wejściu do pochwy. Mimo iż w błonie dziewiczej (w zależności od jej budowy) znajduje się od jednego do kilku otworów, to są one niewielkie i dlatego podczas pierwszego stosunku błona zostaje rozerwana, choć zdarzają się również przypadki, że otwór ten jest na tyle duży iż podczas pierwszego razu nie dochodzi do jej przerwania.

Za ból i krwawienie towarzyszące utracie dziewictwa, odpowiedzialna jest błona dziewicza, a raczej jej rozerwanie. Nie jest to jednak regułą i objawy te nie muszą występować, niemniej dlatego właśnie ważne jest, aby ten pierwszy raz odbył się z osobą bliską naszemu sercu.

Czy krwawienie jest obfite?

Krwawienie podczas pierwszego razu nie jest regułą i może nie wystąpić wcale. Wszystko zależy od budowy błony dziewiczej. Zazwyczaj jednak jeśli występuje krwawienie to jest to tylko kilka kropli krwi. Warto dla pewności podłożyć na prześcieradło ręcznik, a po odbytym stosunku iść pod prysznic lub zastosować wkładkę higieniczną.

Pamiętaj! Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości czy jesteś na TO gotowa, to nie rób tego wbrew sobie, tylko poczekaj aż będziesz na 100% pewna. Odpowiedni chłopak zrozumie to i zaczeka tak długo, jak będzie trzeba.

Źródło zdjęć: http://favim.com

3 KOMENTARZE

  1. Przejrzyjcie proszę ten tekst, ,Zanim zaczniesz współżyć powinnaś być nie tylko dojrzała fizycznie, ale przede wszystkim fizycznie.’ Ponadto, w Polsce wg prawa legalnie można współżyć od 15 roku życia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj