Jesteś ciekawa, jak to jest żyć bez rodziców? Z naszego wpisu dowiesz się o dobrych, ale także tych stronach wyprowadzki z domu.
Wiele nastolatek z niecierpliwością czeka na moment, kiedy w końcu będą mogły wyprowadzić się z domu rodzinnego. Pragną wolności, życia po swojemu oraz spokoju. W rzeczywistości wiele z nich nie zdaje sobie sprawy, że dorosłe życie nie jest wcale takie proste. Owszem, mieszkanie bez rodziców ma swoje plusy, ale jest też druga strona medalu, która może sprawić, że szybko pożałują one swojego wyboru. Taka wyprowadzka wiąże się nie tylko z odpowiedzialnością, ale i ogromnymi zmianami w ich życiu. O najważniejszych z nich piszemy poniżej.
Plusy i minusy wyprowadzenia się z domu
Plusy wyprowadzenia się z domu rodzinnego:
To, jak będzie się Tobie żyło bez rodziców, zależy od kilku czynników. Wpływ na to ma między innymi Twoja sytuacja finansowa, odległość od bliskich, nowe sąsiedztwo. Poniżej pokazujemy ogólne zalety, które my same zaobserwowałyśmy, wyprowadzając się z domu:
1. Uczysz się dorosłości i odpowiedzialności
Wyprowadzka z domu nauczy Cię samodzielności, co przyda Ci się w dorosłym życiu. Nauka gotowania, sprzątania czy oszczędzania będzie Ci potrzebna, kiedy zaczniesz żyć na swój rachunek lub założysz rodzinę. Poza tym będziesz musiała brać odpowiedzialność za własne mieszkanie (m.in. regulować opłaty) oraz czyny. Za złe zachowanie będziesz odpowiadała Ty i nikt inny. Dzięki temu poczujesz powagę sytuacji i uświadomisz sobie, że zajmowanie się domem oraz płacenie rachunków to nie ?zabawa w piaskownicy?. Na pewno dzięki temu staniesz się bardziej odpowiedzialna i dojrzała.
2. Możesz żyć własnym stylem, trybem życia
Możesz sama ustalić sobie tryb życia, zupełnie inny od tego, jaki narzucali Ci rodzice. Jedyne zasady do jakich musisz się stosować to te, które sama sobie ustalisz (ewentualnie z osobą, z którą mieszkasz), co z pewnością będzie dla Ciebie wygodniejsze.
3. Sama decydujesz o tym, jak będzie wyglądało Twoje mieszkanie
Możliwość samodzielnej aranżacji własnego mieszkania to dla wielu nastolatek ogromna radość! Czasami niektóre rzeczy trzeba uzgodnić ze współlokatorem czy właścicielem, jednak masz mnóstwo wariantów do wyboru. Możesz zaszaleć i ozdobić swój pokój w taki sposób, na który Twoi rodzice z pewnością by się nie zgodzili.
4. Nie musisz nikomu mówić gdzie idziesz, ani o której wrócisz
Jeśli z kimś mieszkasz, warto tę osobę poinformować dokąd się wybierasz, jednak nikt nie będzie Ci stawiał żadnych ograniczeń. Możesz wracać o której chcesz, jednak pamiętaj o tym, aby zachowywać ostrożność i dbać o swoje bezpieczeństwo (szczególnie nocą!).
5. Możesz robić to, na co masz ochotę
Mieszkając sama możesz bez skrępowania rozwijać swoje pasje. Taniec, malowanie, pieczenie czy gotowanie – teraz nikt Ci nie będzie w tym przeszkadzał ?
6. Możesz zapraszać gości
Nie każdy ma w domu rodzinnym własny pokój czy odpowiednią przestrzeń, aby zaprosić znajomych i spędzić z nimi trochę czasu. Po wyprowadzce ta sytuacja się zmieni. Od tej pory będziesz mogła częściej zapraszać przyjaciół do siebie i spędzać z nimi czas.
Minusy wyprowadzenia się z domu:
Oczywiście mieszkanie bez rodziców ma także swoje minusy, które niektórym mogą sprawić ogromne problemy.
1. Mieszkanie samemu jest kosztowne
Pół biedy, jeśli rodzice pomogą Ci w utrzymaniu. Jeśli jednak opłaty będziesz musiała pokrywać z własnej kieszeni, możesz sobie nie poradzić bez dodatkowego źródła dochodu. Do tego dochodzą jeszcze jedzenie, chemia, kosmetyki, opieka zdrowotna czy ubrania – o wszystko będziesz musiała zatroszczyć się sama.
2. Oprócz nauki czy pracy musisz zająć się domem
Mieszkając sama nie będziesz miała ciepłych obiadów ugotowanych przez mamę czy zrobionego prania. Wszystko będziesz musiała zrobić sama. Warto wcześniej więc poćwiczyć tego typu czynności oraz zaopatrzyć się w planner i różne check-listy, aby zawsze wszystko było zrobione na czas, a w domu nie brakowało podstawowych produktów. Pamiętaj, że obowiązki domowe zajmują bardzo dużo czasu.
3. Będziesz tęsknić za bliskimi
Nawet jeśli nigdy nie byłaś bardzo zżyta ze swoją rodziną, z pewnością odczujesz jej brak i w którymś momencie zaczniesz za nią tęsknić. Prawdopodobnie zaczniesz również bardziej doceniać to, co dla Ciebie robili.
4. W niektórych sytuacjach nie będziesz wiedzieć co robić
Bądź przygotowana na to, że pojawią się kryzysowe momenty, kiedy nie będziesz wiedziała, co robić. Choroby, awarie sprzętów, … uświadomią Ci, że rodzice są bardzo potrzebni. Nie wstydź się pytać o radę starszych, kiedy wydarzy się jakaś sytuacja kryzysowa.
5. Możesz poczuć się zagubiona
Nowe miejsca, nowi ludzie, nowe życie? Te wszystkie zmiany mogą sprawić, że nie będziesz wiedziała co robić, jak sobie to wszystko ułożyć. W takich momentach dobrze jest dać sobie czas i wszystko załatwiać powoli. Nie bój się prosić innych o pomoc.
Planujesz wyprowadzkę z domu? Daj nam znać, jakie są Twoje największe obawy z tym związane! A może już mieszkasz sama? Napisz nam o największych wyzwaniach, z jakimi musiałaś się zmierzyć!
Czytaj także: Jak nauczyć się mieć własne zdanie?
Reklama