Po co komu prawo jazdy?

Zastanawiasz się, po co komu prawo jazdy? W tym wpisie przedstawiam wady i zalety związane z prawem jazdy.

Na pewno nie raz myślałaś o tym, czy pójść na kurs prawa jazdy. Obecnie można rozpocząć naukę już trzy miesiące przed 18 urodzinami, co bardzo ułatwia sprawę. Postaram się opisać wady i zalety robienia kursu oraz posiadania prawka z perspektywy osoby, która ma to za sobą.

Wady i zalety związane z prawem jazdy

Wady:

#1. Koszt kursu to nawet 2000 zł. Nie każdego stać, żeby zapłacić za pełny kurs 30 godzin jazdy i ewentualne dodatkowe godziny.

#2. Jazdy to przede wszystkim czas spędzony za kółkiem. Musisz chociaż raz w tygodniu mieć jazdy, żeby to miało jakiś sens. Jeśli masz szkołę, korepetycje, zajęcia dodatkowe czy treningi, to zastanów się, kiedy będziesz jeździć.

#3. Jak już robisz kurs prawa jazdy, to go nie przerywaj. Zazwyczaj łatwiej zdać jednym ciągiem, niż uczyć się na wyrywki, co kilka tygodni. Szkoda pieniędzy, żeby potem powtarzać kurs z tego powodu, że się go robiło po łebkach.

#4. Nikt nie daje gwarancji, że zdasz. Dużo osób zadaje za pierwszym lub drugim razem, ale są też i tacy, co podchodzą do egzaminu kilka lub nawet kilkanaście razy. Prawo jazdy to wielka odpowiedzialność i nie denerwuj się, że egzaminator uważa, że nie jesteś gotowa. Musisz mieć jednak świadomość, że każdy kolejny egzamin to dodatkowe pieniądze.

#5. Nauka i jeszcze raz nauka. Baza pytań na egzamin z teorii, to około 2000 pytań, które musisz umieć. Jesteś gotowa na takie wyzwanie w ciągu roku szkolnego?

#6. Nie każdy nadaje się na kierowcę. Może się okazać, że kompletnie Ci nie idzie i nie jesteś do tego stworzona.

A teraz trochę zalet:

  1. Stajesz się bardziej odpowiedzialna.
  2. Jesteś w dużej mierze  niezależna – możesz pożyczyć auto rodziców lub namówić ich na kupno auta dla Ciebie.
  3. Prawo jazdy naprawdę dobrze wygląda w CV, kiedy będziesz ubiegać się o pracę.
  4. Rozwijasz się i nabywasz nowe umiejętności.
  5. Satysfakcja z egzaminów cieszy lepiej niż zdana matura 🙂
  6. W nagłych wypadkach jesteś mobilna.
  7. Podczas przeprowadzki na studia, możesz zabrać rzeczy autem!

Cokolwiek nie wybierzesz, musisz podjąć tę decyzję świadomie. Nie ma sensu iść na kurs tylko dlatego, że wszystkie koleżanki poszły. To Ty musisz zdecydować, czy czujesz się już na siłach być kierowcą, czy wolisz jeszcze trochę poczekać. Prawo jazdy można zdać nawet za kilka lat, po studiach. Jako młody kierowca musisz szczególnie uważać, ponieważ nie masz jeszcze doświadczenia na drodze. Czym jest 30 godzin kursu w porównaniu do całego życia? Po zdanym prawku musisz myśleć już jak osoba dorosła i odpowiedzialna. Musisz wiedzieć, że na imprezach picie się skończyło (jeśli jesteś autem) i nie możesz wsiąść za kółko, nawet po małym drinku. Każde zagapienie się w telefon podczas jazdy, możesz przypłacić życiem swoim lub czyimś. Żarty się skończyły i czas zachowywać się i myśleć nie jak nastolatek, a jak nasi rodzice.

Mimo wszystko życzę Ci radości z jazdy i nabierania doświadczenia. Kierowanie autem może stać się czymś, co polubisz. Może nawet wkręcisz się w motoryzację? 🙂

,,Mój chłopak to pirat drogowy?

boję się jeździć autem

Źródło zdjęć: Pinterest

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj