Chciałabyś dorobić do kieszonkowego ale nie jesteś jeszcze pełnoletnia? Sprawdź nasze sposoby na zarobienie pieniędzy dla nastolatków!

Jeśli masz mniej niż 16 lat.

Już w wieku 13 lat można zawierać ustne lub pisemne umowy za zgodą rodziców (poniżej tego wieku mogą to zrobić prawni opiekunowie). Ograniczenia prawne uniemożliwiają jednak podjęcie pracy na etat, w związku z tym pozostaje praca fizyczna. Najlepiej będzie popytać wśród rodziny lub sąsiadów, czy nie potrzebują pomocy przy:
– sprzątaniu, myciu samochodu, wyprowadzaniu psa, koszeniu trawy (latem);
– odśnieżaniu (zimą).

Możesz też poszukać dorywczej pracy (najlepiej na wakacje):
– roznoszenie ulotek;
– zbieranie owoców.

Inne pomysły:

– Możesz spróbować sprzedać coś przez Internet. Szczególnie jeśli masz zdolności manualne, możesz zacząć tworzyć np. biżuterię, ozdobne kartki okolicznościowe lub przerabiać ubrania;

– Blog / kanał na YouTube. Wbrew pozorom nie jest to jednak takie proste: musisz mieć na siebie pomysł i siłę przebicia, ponieważ konkurencja jest ogromna. Ponadto zakładanie bloga lub nagrywanie filmików powinno wynikać z Twojej pasji – jeśli będziesz robić to dla pieniędzy, szybko skończą Ci się pomysły i nie będziesz autentyczna w tym, co robisz, więc ludzie szybko to wyczują i stracisz obserwatorów;

– Konsultantka, np. firmy Avon. Co prawda, żeby podpisać umowę, musisz mieć ukończone 18 lat, jednak możesz poprosić mamę lub starszą siostrę, by zrobiła to za Ciebie, a gdy ukończysz pełnoletność, po prostu przepisze na Ciebie umowę wraz ze wszystkimi osiągnięciami.

Jeśli masz więcej niż 16 lat.

Możesz starać się już o pracę na etat, dlatego masz więcej możliwości zarobku. Zazwyczaj są to lekkie prace fizyczne lub biurowe (na zasadzie stażu i przyuczenia do zawodu). Jeśli chodzi o prace fizyczne to zwiększone zapotrzebowanie na pracowników tymczasowych jest np. przed świętami, dlatego warto przeglądać lokalne ogłoszenia w gazetach i Internecie.

Co jeszcze?
– Jeśli jesteś dobra np. a angielskiego, możesz udzielać korepetycji;
– Na lato możesz zatrudnić się z McDonald’s lub popytać w innych restauracjach, czy nie potrzebują pomocy.

Pamiętaj, żeby o wszystkich zarobionych pieniądzach informować rodziców, ponieważ może być konieczne odprowadzenie podatku z tego tytułu.

Sposoby na zarobienie pieniędzy dla nastolatków!

3 KOMENTARZE

  1. Nawet na zmywak nie łatwo się dostać jak nie jest się pełnoletnim, najlepiej w domu w ciepełku siedząc wypełniać ankiety, bo roznoszenie ulotek to masakra.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here