Matura zbliża się wielkimi krokami. Poniżej przedstawimy kilka rad, które pomogą Ci napisać ją jeszcze lepiej!

Stresujesz się maturami, obawiasz o swój wynik, a może o zakażenie korona wirusem podczas egzaminu? Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, jak lepiej napisać egzaminy oraz jak zadbać o swoje zdrowie i dobre samopoczucie.

Tipy na maturę 2021!

#1. Nie ?wkuwaj” do późnej nocy

Na kilka dni przed maturą nie ma już sensu zakuwać godzinami, ponieważ czujesz presję i stres, przez co możesz zapamiętać znacznie mniej materiału. Ważne jest natomiast, aby spróbować nieco się odstresować. Zadbaj o siebie, zrób sobie domowe spa, relaksującą kąpiel, wyjdź na spacer, ale przede wszystkim wyśpij się!

Sen jest bardzo ważny nie tylko dla naszego mózgu, ale właściwie całego organizmu. Jeśli się wyśpisz, będziesz mieć więcej energii i będziesz mniej podatna na stres. Jeżeli pójdziesz na egzaminy jedynie po kilku godzinach snu, nie tylko może pójść Ci gorzej, ale także możesz czuć się źle (ból głowy, osłabienie).

#2. Nie śpiesz się

Unikaj pośpiechu podczas powtarzania materiału. Skup się na poleceniach i wyrób sobie nawyk ich dokładnego czytania. Jeśli nie zdążysz przerobić wszystkiego przed maturą, to trudno. Ważne, że większość jest już za Tobą. Jeśli będziesz się spieszyć, może i zdążysz przerobić cały materiał, ale prawdopodobnie będziesz z niego pamiętała zbyt mało. Aby uniknąć takiej sytuacji, warto skorzystać z planera i trzymać się wyznaczonych powtórek (które oczywiście powinnaś zacząć parę miesięcy wcześniej!). Jeżeli zostało Ci mało czasu do egzaminu, to warto z dużej ilości informacji powtórzyć tylko te najważniejsze.

#3. Zaopatrz się w potrzebne przybory

Najlepiej kilka dni wcześniej przeszukaj swój piórnik i upewnij się, czy na pewno masz kilka czarnych długopisów, linijkę, ołówek i działający kalkulator. Dobrze, abyś miała je pod ręką, aby w dniu egzaminu w pośpiechu nie musieć ich szukać.

#4. Znajdź odpowiedni strój

Na maturze obowiązuje strój galowy, dlatego dobrze jakbyś wcześniej poszukała odpowiednich ubrań oraz butów i upewniła się, że są czyste. Przy okazji warto zaopatrzyć się w kilka par maseczek, bez których nie jest możliwe pisanie egzaminu w czasie pandemii.

Wskazówki na dzień egzaminu maturalnego:

#1. Zjedz śniadanie!

Nie idź na egzamin z pustym żołądkiem, bo możesz zesłabnąć, a pusty brzuch nie będzie pozwalał Ci się skupić. Nawet jeśli zazwyczaj nie jesz śniadań, postaraj się coś przekąsić, choćby owoc.

Warto przed egzaminem zjeść orzechy, które pozytywnie wpływają na nasz mózg. Pamiętaj także o butelce wody – na sali zapewne będziesz siedzieć kilka godzin, a nawadnianie się jest bardzo ważne!

#2. Załóż wygodne ubrania!

Strój powinien być nie tylko galowy, ale również wygodny. Nie idź w szpilkach, jeśli wiesz, że Cię one obcierają. Niewygodne ubranie czy buty mogą Cię rozpraszać i denerwować.

#3. Wstań nieco wcześniej!

W dzień egzaminu warto wstać szybciej niż zwykle, aby mieć czas na przygotowania i nie spóźnić się na egzamin. Spóźniona możesz nie zostać wpuszczona na Maturę, a nawet jeśli, to będziesz mieć mniej czasu na wypełnienie arkusza.

#4. Nie bierz tabletek na koncentrację, ani uspokojenie!

Szczególnie jeśli nigdy dotąd ich nie brałaś i nie znasz ich działania. W rzeczywistości może się okazać, że takie tabletki otumanią Cię i sprawią, że staniesz się senna. To samo tyczy się alkoholu – nie spożywaj go przed egzaminem, gdyż może to znacznie pogorszyć Twoje wyniki! A jeśli egzaminatorzy wyczują od Ciebie taką substancję, możesz nie zostać dopuszczona do egzaminu.

#5. Pamiętaj o dokumencie tożsamości i maseczce

Ostanie rzeczy, o których musisz pamiętać, to dokument tożsamości (dowód albo paszport) oraz maseczka! Bez niej mogą Cię nie wpuścić na salę. Musisz mieć ją założoną przy wchodzeniu, przy wychodzeniu, a także jeśli nauczyciel się do Ciebie zbliża. W trakcie pisania możesz ją zdjąć.

Pamiętaj, aby stosować się do obostrzeń, dezynfekować ręce, zachowywać bezpieczną odległość i nie wymieniać się przyborami. Uważnie słuchaj poleceń nauczycieli. To pomoże Ci uniknąć zarażenia.

#6. Czytaj uważnie polecenia

Czytaj polecenia spokojnie i uważnie, nawet po kilka razy, rób notatki na marginesie lub w brudnopisie, a gdy nie jesteś czegoś pewna, zapytaj nauczyciela. Sstaraj się pisać starannie i nie poddawaj się! Nawet jeśli czegoś nie wiesz, spróbuj pomyśleć i coś napisać. Zdecydowanie lepiej jest napisać coś, czego nie jesteś do końca pewna niż zostawiać puste miejsce.

Pamiętaj o przeniesieniu odpowiedzi na kartę. Pilnuj czasu i postaraj się rozłożyć go jak najlepiej, aby zdążyć ze wszystkimi zadaniami.

Wszystkim tegorocznym maturzystom życzymy powodzenia!

Polecamy: Czytelnictwo wśród nastolatków

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj