Zastanawiasz się czy antykoncepcja hormonalna jest dla Ciebie? Zanim podejmiesz decyzję, poznaj jej wady i zalety!

Jeśli planujesz rozpoczęcie współżycia, to z pewnością myślisz również o tym, jaka metoda antykoncepcji sprawdzi się najlepiej w Twoim przypadku. Dzisiaj przyjrzymy się nieco bliżej tabletkom oraz plastrom antykoncepcyjnym. Poniżej przedstawiamy wady oraz zalety tych środków. Mamy nadzieję, że pomogą Ci one w podjęciu decyzji.

Wady i zalety antykoncepcji hormonalnej

Antykoncepcja hormonalna ma sporo zalet, jednak są też i minusy tego rozwiązania. Poznaj je wszystkie, by przekonać się, czy to rozwiązanie jest dobre dla Ciebie.

Wady antykoncepcji hormonalnej

Zaczniemy od minusów tego rozwiązania.

Konieczna jest recepta. Zarówno w przypadku tabletek, jak i plastrów, aby móc je kupić, konieczna jest recepta od ginekologa. Dla niektórych może to być przeszkoda, choć jeśli decydujesz się na współżycie, powinnaś również odwiedzić lekarza i wykonać odpowiednie badania.

Trzeba o niej pamiętać. W przypadku prezerwatyw sprawa jest jasna – stosujesz je w razie potrzeby. Aby środki antykoncepcyjne działały skutecznie, należy o nich pamiętać codziennie (w przypadku tabletek) lub co tydzień (w przypadku plastrów). Zapominalstwo może spowodować obniżenie skuteczności środków i konieczność zastosowania dodatkowego zabezpieczenia.

Nie daje 100% gwarancji. Nawet stosowanie tych środków zgodnie z instrukcją, nie daje 100% pewności. Choć tabletki i plastry mają wyższą skuteczność niż prezerwatywy, to jednak te metody również mogą zawieźć.

Ma różne skutki uboczne. Nie każda dziewczyna odczuje negatywne działanie środków hormonalnych, ale spora grupa potwierdza, że środki te nie są obojętne dla organizmu. Do najczęściej spotykanych skutków ubocznych zaliczamy: spadek libido, wzrost masy ciała (zatrzymanie wody w organizmie), pogorszenie stanu cery, pojawienie się cellulitu wodnego na ciele, wzdęcia. Dla porównania jedynym zagrożeniem wynikającym ze stosowania prezerwatyw jest uczulenie na lateks, które zdarza się rzadko.

Nie chroni przed chorobami. Seks z nieznajomym to bardzo zły pomysł, dlatego stanowczo go odradzamy, jednak nie możemy pominąć tego podpunktu w naszym zestawieniu. Tylko prezerwatywa chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową (oczywiście nie w 100%, ale środki hormonalne nie zabezpieczają przed nimi wcale), dlatego warto mieć to na uwadze, jeśli rozważamy pójście na całość z kimś, kogo nie znamy.

Zalety antykoncepcji hormonalnej

Poniżej znajdziesz argumenty przemawiające za tym, aby stosować środki hormonalne.

Jest tania. Oczywiście idąc do apteki, możemy przeżyć niemały szok, gdy za jedno opakowanie będziemy musiały zapłacić 30-60 złotych (są oczywiście też tańsze i droższe środki). Jeśli jednak przekalkulujemy sobie to wszystko dokładnie, szybko odkryjemy, że w porównaniu z ceną prezerwatyw, nie jest to wysoka kwota.

Pozwala na spontaniczność. Prezerwatywy potrafią zepsuć romantyczny nastrój, szczególnie jeśli Twój chłopak ich nie lubi, a jego sprzęt nie chce współpracować. W przypadku antykoncepcji hormonalnej możecie po prostu oddać się chwili.

Jest bardziej skuteczna. Jeśli tylko nie zapominamy o jej stosowaniu, to możemy czuć się bezpieczniej, niż w przypadku stosowania prezerwatyw.

Większość skutków ubocznych można wyeliminować. Znasz już możliwe skutki uboczne stosowania środków hormonalnych (patrz wyżej), jednak na szczęście większość z nich można wyeliminować, zmieniając środek. Ginekolog podczas wizyty kontrolnej powinien spytać Cię, czy odczuwasz jakieś skutki uboczne, a jeśli tego nie zrobi, powiedz mu o tym sama. Dzięki temu będzie mógł dobrać Ci inny środek, który nie będzie na Ciebie tak źle wpływał.

Zmniejszają krwawienie. Często jednym z pozytywnych skutków ubocznych stosowania hormonów, jest zmniejszenie krwawienia i bólu brzucha, który pojawia się w czasie okresu.

Zmniejszają trądzik. Kolejnym pozytywnym aspektem stosowania hormonów, może być polepszenie stanu cery. Oczywiście nie każda dziewczyna zaobserwuje to u siebie, co więcej – po odstawieniu środków, na skórze znowu mogą pojawić się niedoskonałości.

Zmniejsza ryzyko zachorowań na raka. Badania potwierdzają, że osoby stosujące antykoncepcję hormonalną, rzadziej chorują na raka szyjki macicy i nowotwór jajników.

Czytaj także: Wszystko co musisz wiedzieć o antykoncepcji

Wady i zalety antykoncepcji hormonalnej

Źródło zdjęć: Pexels

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj