W tym wpisie znajdziesz ciekawostki na temat mało znanych języków świata. Mamy nadzieję, że wiele z nich Cię zadziwi:)
Na świecie istnieje ponad 7000 języków. O ile te najczęściej używane większość z nas kojarzy, o tyle te, którymi mówi się na krańcach świata, mogą być nam kompletnie nieznane. Poniżej przedstawiamy 5 języków, o których istnieniu z dużym prawdopodobieństwem nie miałaś pojęcia.
5 języków, o których istnieniu nie miałaś pojęcia CZĘŚĆ 1
#1. Język amharski
Jest to język semicki z grupy etiopskiej (języki semickie to grupa językowa należąca do rodziny afroazjatyckiej. Nazwa wzięła się od Semitów, którzy zamieszkiwali Afrykę i jako pierwsi posługiwali się tym językiem). Mówi nim około 18 milionów osób, a jednak w pozostałych częściach świata mało kto o nim słyszał. Jest językiem urzędowym w Etiopii. Do jego zapisu wykorzystuje się pismo etiopskie. Co ciekawe, w tym języku istnieją tylko dwa rodzaje: męski i żeński.
#2. Język tigirina
Podobnie jak amharski, język tigirina również należy do języków semickich i wywodzi się z grupy etiopskiej. Mówi nim prawie 8 milionów ludzi, głównie w Etiopii (jako oficjalny język roboczy), Izraelu i Erytrei (gdzie ma status języka urzędowego). Język ten można zasłyszeć w Niemczech i Izraelu, gdzie posługują się nim imigranci.
#3. Język oromo
Jest to najważniejszy język kuszycki z rodziny języków afroazjatyckich (języki kuszyckie używane były w historycznej krajnie Kusz, czyli na terenach Rogu Afryki oraz wzdłuż wybrzeży Morza Czerwonego). Posługuje się nim około 25 milionów ludzi, głównie w Etiopii, gdzie naucza się go w szkołach, a używany jest głównie w handlu oraz lokalnych mediach. Jeden z jego dialektów używany jest także w Egipcie. Do jego zapisu używa się alfabetu łacińskiego.
#4. Język tagalog
Jest to jeden z najważniejszych języków na Filipinach (razem z angielskim stanowią języki urzędowe). Należy do grupy języków filipińskich. Używa go około 24 miliony osób. Jest zapisywany alfabetem łacińskim, a wiele słów zostało zapożyczonych z angielskiego oraz chińskiego. W tym języku rzeczowniki są nieodmienne.
#5. Język hausa
Wywodzi się z podrodziny czadyjskiej języków afroazjatyckich (języków czadyjskich używa się w północnej Nigerii, w północnym Kamerunie i częściowo w Republice Czadu). To jeden z najpopularniejszych języków w Afryce – mówi nim około 63 milionów ludzi. Używany jest głównie w krajach takich jak: Nigeria i Niger, a także Benin, Burkina Faso, Ghana, Kamerun oraz Sudan. Jest zapisywany alfabetem arabskim, ale także łacińskim. W Polsce mamy możliwość studiowania filologii języka hausa na Uniwersytecie Warszawskim.
Słyszałaś wcześniej o tych językach? Który z nich wydaje Ci się najbardziej interesujący?
Źródła tekstu:
https://pl.wikipedia.org
https://utalk.com