Źródło: Pinterest

W tym wpisie znajdziesz wszystko, co musisz wiedzieć na temat jazdy na wrotkach!

Dlaczego warto jeździć na wrotkach?

Dla kogo wrotki? Dla każdego! Nie ma żadnych ograniczeń wiekowych, dlatego możesz w ten sport zaangażować całą rodzinę. Nie dość, że to świetna zabawa, to jeszcze spędzacie razem czas i dbacie o kondycję.

Zalety jazdy na wrotkach:

#1. Spalamy kalorie. Wszystko oczywiście zależy od intensywności jazdy i ukształtowania terenu, ale podczas godzinnej jazdy, można spalić aż 500-800 kcal! Dodatkowo modelujemy nasze nogi i pośladki, brzuch i ramiona.

#2. Poprawiamy kondycję. Jazda na wrotkach, choć nie jest bardzo trudna, jednak potrafi nieźle wymęczyć. co zwiększa wydolność układu oddechowego, a co za tym idzie – poprawia kondycję.

#3. Ćwiczymy zmysł równowagi. Każda nierówność terenu sprawia, że musimy złapać równowagę, a więc ćwiczymy i rozwijamy ten zmysł.

#4. Walczymy z cellulitem. Jazda na wrotkach angażuje przede wszystkim mięśnie ud, pośladków i brzucha, dzięki czemu pozwala na redukcję cellulitu z tych miejsc.

#5. Dotleniamy mózg. Zaletą sportów, które uprawia się na dworze, jest fakt, że możemy podziwiać przyrodę i dotlenić nasz mózg.

#6. Nie obciążamy stawów. W przypadku jazdy na wrotkach, ruch jest płynny, dlatego nasze stawy nie są obciążone w takim stopniu, jak w przypadku biegania.

Jak jeździć bezpiecznie na wrotkach?

Przedstawiamy kilka zasad, których należy przestrzegać podczas jazdy, aby nie stanowić zagrożenia dla innych i przede wszystkim, aby samemu być bezpiecznym:

Zakładaj kask. Szczególnie, jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z wrotkami. Kask to nie obciach, a troska o własne bezpieczeństwo!

Jedź ostrożnie. Zawsze dostosowuj swoją prędkość do warunków panujących na trasie. Jeśli widzisz małe dzieci – zwolnij. Nawet, jeśli jest pod opieką rodziców, nigdy nie masz pewności, że nagle nie wbiegnie Ci pod koła (na pewno nie rozejrzy się, czy czasem nie nadjeżdżasz).

Wybierz odpowiedni rozmiar. Dla swojego bezpieczeństwa, dopasuj wrotki do swojego rozmiaru stopy. W zbyt małych oczywiście ciężko będzie Ci jeździć, natomiast w zbyt dużych, stopy nie będą stabilne stabilne, co może spowodować wypadek.

Opanuj dobrze technikę hamowania. Zanim zaczniesz rozpędzać się do dużych prędkości, naucz się dobrze hamować. Aby zwolnić prędkość, należy zahaczyć umieszczonym z przodu hamulcem, o asfalt (stopa, którą hamujemy, zostaje z tyłu). Wymaga to wprawy, dlatego dobrze na początku zaopatrzyć się w ochraniacze na kolana i nadgarstki lub poćwiczyć na miękkim podłożu, typu murawa.

Pamiętaj o odpowiedniej postawie. Kolana powinny być lekko ugięte, a tułów pochylony delikatnie do przodu. Uchroni to przed upadkiem na plecy.

Jak zacząć jeździć na wrotkach?

Podstawy jazdy na wrotkach znajdziecie na poniższym filmiku:

Jakie wrotki wybrać?

Asortyment dostępny w sklepach, jest bardzo szeroki i na pewno każdy, znajdzie coś dla siebie. Jeśli jesteś osobą początkującą, wybierz wrotki twarde, czyli takie, które mają w całości usztywniony but, zrobiony z plastiku. Miękkie wrotki, czyli takie, które mają usztywnienie jedynie wokół kostki, są dobre dla osób średnio zaawansowanych i lepszych. Wrotki najlepiej kupować w sklepie stacjonarnym, aby mieć pewność, że nie będą nas uwierać i są wykonane z dobrej jakości materiałów.

Czytaj także: Gimnastyka twarzy, czyli facefitness

Źródło: Pinterest

4 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj