Źródło: Pinterest

Niepokoi Cię Twoja sytuacja finansowa? Sprawdź, jak możesz w łatwy sposób ją poprawić!

Wiele nastolatek dysponuje ograniczonymi funduszami. Kieszonkowe, pieniądze otrzymane na urodziny bądź zarobione w czasie wakacji nie zawsze wystarczą na zaspokojenie wszystkich potrzeb. Okazuje się jednak, że można w łatwy sposób poprawić swoją sytuację finansową, dzięki zmianie myślenia o pieniądzach i modyfikacji niektórych nawyków.

Jak poprawić swoją sytuację finansową?

Poniżej znajdziesz 5 najczęściej popełnianych błędów, które mogą negatywnie wpływać na Twoją sytuację finansową. Unikaj ich, a już wkrótce zauważysz, że Twoja sytuacja finansowa uległa poprawie. Pierwszym krokiem jest jednak zmiana myślenia o pieniądzach. Z pewnością znasz powiedzenie: ,,pieniądze szczęścia nie dają”. Czy aby na pewno tak jest? Samo gromadzenie pieniędzy, tylko po to, aby je mieć, faktycznie nie poprawi naszego życia. Dzięki pieniądzom zyskujemy jednak wiele możliwości. Zaspokojenie potrzeb podstawowych i tych wyższego rzędu, możliwość rozwoju, oszczędności na czarną godzinę – to wszystko jak najbardziej może dawać nam szczęście.

#1. Spontaniczne wydawanie pieniędzy

Nastolatki często mają luźny stosunek do pieniędzy. Każdy napływ gotówki traktują jako okazję do wyjścia na zakupy, które często są nieprzemyślane. Kolejna bluzka, sukienka albo książka może i są potrzebne, ale zanim sięgniemy do portfela, warto się jeszcze zastanowić.

Trendy modowe zmieniają się co sezon, dlatego podczas zakupów odzieżowych lepiej zachować zdrowy rozsądek. Zamiast kupować coś, co w przyszłym sezonie będzie niemodne, można postawić na ponadczasową klasykę i ciekawe dodatki. Warto kupować w czasie wyprzedaży i zwracać uwagę na materiały – te lepszej jakości kosztują oczywiście więcej, ale za to posłużą nam na lata.

Jeżeli chodzi o książki, to można kupić używaną (polecamy zajrzeć na stronę Skupszop) lub pożyczyć od kogoś znajomego. Jeśli nie zależy nam na najnowszych pozycjach, to dobrym pomysłem jest założenie karty w bibliotece.

Istnieje kilka prostych zasad, którymi warto się kierować, aby przestać spontanicznie wydawać pieniądze:

  • Zanim zdecydujesz się na zakup, odczekaj kilka dni, aby upewnić się, że faktycznie tego potrzebujesz;
  • W przypadku ubrań, zastanów się, z czym będziesz je zestawiać (żeby nagle nie okazało się, że oprócz bluzki potrzebujesz jeszcze butów, torebki i spódnicy);
  • Zanim kupisz jakąś nową rzecz, pozbądź się jednej starej (sprzedaj na Vinted czy OLX albo po prostu wydaj).

#2. Chęć zaimponowania otoczeniu

Wiele nastolatek wydaje niepotrzebnie pieniądze po to, aby zaimponować rówieśnikom. Drogie gadżety, markowe ubrania, jedzenie w modnych restauracjach – to wszystko kosztuje. Czy na pewno jest Ci to potrzebne? Szacunku i uznania się nie kupuje, a osoby którym imponują tylko pieniądze, nie są warte naszej uwagi.

#3. Rezygnacja z oszczędzania

Myślisz, że skoro masz niewiele pieniędzy, to nie warto w ogóle brać się za oszczędzanie? To błąd! Dobre nawyki warto w sobie wyrabiać już od początku, nawet jeśli nie dysponujemy dużymi kwotami. Kiedy Twoje przychody wzrosną, oszczędzanie będzie dla Ciebie czymś zupełnie naturalnym.

#4. Zamykanie się na nowe możliwości

Czasami pojawiają się w naszym życiu różne możliwości, które odrzucamy (np. ze strachu, niewiedzy bądź lenistwa). Dodatkowa praca, kurs podnoszący kwalifikacje, konkurs z ciekawymi nagrodami, inwestycja o niskim ryzyku i niewielkim, ale pewnym dochodzie. Warto mieć oczy i uszy szeroko otwarte, aby w porę zareagować na pojawiające się okazje i czerpać z nich korzyści.

#5. Pożyczanie innym pieniędzy

,,Dobry zwyczaj, nie pożyczaj”. Tą zasadą kieruje się wiele osób i Ty również powinnaś! Szczególnie, jeśli masz później problem z odzyskaniem należności. Być może wydaje Ci się to kontrowersyjne, ale jeśli co chwilę pożyczasz komuś pieniądze i nie otrzymujesz ich z powrotem, nie dziw się, że Twoja sytuacja finansowa jest zła. Nawet, jeżeli chodzi o niewielkie kwoty!

Masz więcej sprawdzonych sposobów na poprawę sytuacji finansowej? Podziel się nimi w komentarzu!

Czytaj także: Dlaczego warto kupować ubrania z drugiej ręki?

jak oszczędzić pieniądze
Źródło: Pinterest

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj