Przyjemna nauka programowania z klockami dla dzieci

Zabawki nie tylko do zabawy – robotyka LEGO

Klocki LEGO Mindstorms to seria produkowana przez firmę od 1998 r. Bazuje głównie na zestawach Technic w połączeniu z elementami elektronicznymi takimi jak czujniki, serwomechanizmy czy komputerowe jednostki centralne. Wspólny mianownik dla wszystkich zestawów Mindstorms to klasyczne klocki LEGO, programowanie i konstruowanie układów automatyki lub robotów.

Dzięki kreatywnemu podejściu projektantów koncernu do nauki, techniki i matematyki, twoje dziecko uczy się w najbardziej efektywny sposób – poprzez zabawę. Konstruując roboty LEGO, zapoznaje się w pewnym sensie z pracą naukowca lub inżyniera, poznając podstawowe zasady automatyki i robotyki. Jednocześnie rozwija także umiejętności manualne w zakresie tzw. małej motoryki, rozwijając inteligencję kinestetyczną.

Roboty LEGO – zestawy, które rozwijają

Jeśli zależy ci na rozbudzeniu kreatywności twojego dziecka, a także zainteresowaniu go szeroko pojętą technologią od strony jej twórców, a nie konsumentów, z pewnością spodoba ci się ciekawy zestaw LEGO Mindstorms Wynalazca robotów (Robot Inventor 51515). Zapoznaj się z jego specyfikacją i dowiedz się, jakie korzyści przyniesie twojemu dziecku!

Co znajdziesz w zestawie LEGO robotyka Robot Inventor?

Roboty dla dzieci to dość popularne zabawki, jednak zwykle dostarczane są pociechom jako gotowe produkty, z którymi ewentualnie można „coś” zrobić. Tymczasem LEGO roboty, choć służą do zabawy, reprezentują jednocześnie rodzaj pomocy edukacyjnej i to na dość zaawansowanym poziomie.

Klocki LEGO Mindstorms Wynalazca robotów to zestaw, który składa się z niemal 1000 elementów, włącznie z inteligentnym hubem zaopatrzonym w ekran LED o wymiarach 5×5 cm, czterema średnimi silnikami, czujnikami koloru oraz odległości, a także podzielonym na sekcje interfejsem. Poza podstawowymi modelami budowanymi według instrukcji, dzieci mogą tworzyć własne, niestandardowe roboty LEGO, wykazując się przy tym wyobraźnią i kreatywnością.

LEGO robotyka, czyli jak się bawić Wynalazcą robotów

Robotyka LEGO, programowanie i zabawa to elementy, które łączy w sobie Wynalazca robotów. Instrukcja pozwala na zbudowanie m.in. robota Blast, który mierzy około 36 cm wysokości, jak i Gelo, długiego na 24 cm. Niezależnie od tego, na jaki model zdecyduje się twoje dziecko na początku przygody z zestawem, dzięki jasnym instrukcjom w bezpłatnej aplikacji programistycznej LEGO MINDSTORMS Robot Inventor, będzie w stanie zbudować robota samodzielnie. Warto wspomnieć, że zestaw przeznaczony jest dla dzieci w wieku powyżej 10 lat. Oczywiście jest to informacja poglądowa – z Wynalazcą robotów poradzą sobie nawet młodsze dzieci, które mają już doświadczenie z LEGO Mindstorms. Poza tym budowanie robotów z zestawu może być doskonałym pretekstem do wspólnej zabawy dzieci i rodziców.

LEGO programowanie – co można „robić” z robotami?

Zestaw Wynalazca robotów (51515) pozwala na zbudowanie 5 robotów:

  • Blasta;
  • M.V.P.;
  • Charliego;
  • Tricky’ego;
  • Gelo.

Roboty mogą wykonywać ćwiczenia oraz misje, w których dziecko będzie posługiwało się wspomnianą już aplikacją LEGO MINDSTORMS Robot Inventor. Programowanie opiera się na intuicyjnym i łatwym do opanowania języku Scratch. W apce znajdują się cyfrowe instrukcje, na podstawie których można zbudować każdy z robotów, a także ponad 50 ćwiczeń do wykonania przez roboty. Warto podkreślić, że aplikacja jest kompatybilna z większością urządzeń mobilnych (smartfonów, tabletów). Listę współpracujących z nią urządzeń można zawsze sprawdzić na oficjalnej stronie LEGO.

LEGO roboty dla dzieci – czy to nie za trudne?

Roboty LEGO, programowanie w Scratch i Python, automatyka – czy to nie zbyt dużo dla dziesięciolatka? Wiek wskazany przez producenta LEGO na opakowaniu zawsze jest orientacyjny. Dzieci różnią się między sobą dość znacznie pod względem tempa rozwoju, a także zainteresowań oraz posiadanej wiedzy i umiejętności. To, co dla jednego będzie łatwe, dla innego okaże się dużym wyzwaniem. Dlatego to zawsze rodzic powinien zdecydować ostatecznie, czy dany zestaw LEGO będzie odpowiedni dla jego dziecka.

Warto jednak wiedzieć, że Scratch jest językiem programowania obrazowego stworzonym dla potrzeb edukacji i dzieci poznają go w szkole podstawowej na lekcjach informatyki. Z kolei wiedza z podstaw robotyki czy automatyki prezentowana w zestawach LEGO jest podawana stopniowo i jej opanowanie nie powinno stanowić dla dziecka problemu. Jedyną bardziej zaawansowaną opcją jest programowanie w języku Phyton. Jednak nie jest to bezwzględnie konieczne, żeby zapoznać się z funkcjonalnościami aplikacji LEGO MINDSTORMS Robot Inventor i wykorzystać możliwości robotów.

Materiał zewnętrzny

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj