Określ rodzaj swoich włosów, aby dobrać do nich odpowiednią metodę pielęgnacji.

Każda z nas marzy o pięknych, zadbanych włosach, ale żeby móc się takimi cieszyć, trzeba zapewnić im odpowiednią pielęgnację. Aby było to możliwe, trzeba zacząć od określenia rodzaju swoich włosów. Jednym z popularniejszych podziałów jest stopień porowatości. Wyróżniamy 3 główne rodzaje: włosy wysokoporowate, średnioporowate oraz niskoporowate.

Włosy nisko, średnio czy wysokoporowate – jakie są Twoje?

Nasze włosy nie są idealnie gładkie. Gdyby obejrzeć pojedynczy kosmyk pod mikroskopem, okazałoby się, że włos zbudowany jest z łusek. Mogą one przylegać do siebie lub się rozchylać. Można to porównać do szyszki. Nie każdy ma możliwość obejrzenia swoich włosów w powiększeniu, na szczęście porowatość włosów można również określić w inny sposób.

Włosy niskoporowate

To takie, w przypadku których łuski ciasno przylegają do siebie. Są one bardzo wytrzymałe, nie straszne im wszelkie zabiegi, typu farbowanie, czy suszenie. Niestety dziewczyny posiadające niskoporowate włosy mają zazwyczaj problem z ich stylizacją. Nawet, jeśli uda im się zrobić loki, to po chwili (czasami dłuższej) nie ma już po nich śladu. Ten rodzaj włosów nie potrzebuje nadmiernej pielęgnacji, gdyż ta może je zbytnio obciążyć.

Włosy średnioporowate

Jak można się domyślić, to stan pośredni pomiędzy niską a wysoką porowatością włosów. W tym przypadku łuski przylegają dość dobrze i tylko gdzieniegdzie są rozchylone. Ten rodzaj włosów jest najczęściej spotykany i jednocześnie najprostszy w pielęgnacji. Dobrze działa na niego większość kosmetyków, choć czasami ma on tendencję do puszenia się.

Włosy wysokoporowate

Łuski w przypadku tego rodzaju włosów mocno odstają. Może to być spowodowane uszkodzeniami lub uwarunkowane genetycznie (kręcone włosy są zazwyczaj wysokoporowate). Wymagają one odpowiedniej pielęgnacji, aby nie uległy zniszczeniu.

Jeśli powyższe opisy nie rozwiały Twoich wątpliwości, to mamy jeszcze jeden sposób, który pomoże Ci określić porowatość włosów.

Test na porowatość włosów

Do jego wykonania potrzebujesz szklanki z wodą i 1 włos. Wrzuć włos do szklanki i zostaw na kilka minut. Jeśli unosi się na powierzchni, oznacza to, że łuski ciasno przylegają i nie chłonie on wody, czyli jest niskoporowaty, zanurzenie włosa do połowy wysokości świadczy o średniej porowatości, natomiast tonący włos to taki, który na skutek odstających łusek wchłonął dużą ilość wody (wysokoporowaty).

Jaki masz rodzaj włosów? Napisz nam w komentarzu!

Czytaj także: Naturalne sposoby na proste włosy

porowatość włosów

Źródło zdjęć: Pixabay

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj