Anoreksja - choroba ciała i duszy
Zdjęcie autorstwa freestocks.org z Pexels

Zobacz, czym jest ortoreksja i przekonaj się, co niesie za sobą rygorystyczne pilnowanie diety oraz zdrowego odżywiania.

Czym jest ortoreksja?

Ortoreksja

To choroba o podłożu psychicznym – obsesja na punkcie zdrowego odżywiania. 

Ortorektyk dąży do perfekcji w swojej diecie i posiłkach się na nią składających. Chce on by wszystko, co ląduje na jego talerzu, było idealnie zdrowe. Inaczej popada w strach, że przez to stanie się coś złego, np. że zachoruje lub że przytyje. Zaczyna się niewinnie – od wyeliminowania z diety produktów, które faktycznie są niezdrowe, typu: słodycze, tłuste potrawy, białe pieczywo. Zazwyczaj jednak kończy się tragicznie. Z każdym tygodniem choroba się pogłębia i ortorektyk odtrąca kolejne produkty, które uznaje za szkodliwe. Choć zdaniem normalnie funkcjonującego człowieka są one zdrowe i potrzebne organizmowi. Przykładem są owoce i warzywa – ortorektycy unikają ich, m.in. przez pestycydy. Uważają, że nie można się nimi nie truć i już lepiej odpuścić sobie witaminy. Nawet jeśli produkt ma śladowe ilości sztucznych dodatków, w ich głowach zostaje to niesamowicie wyolbrzymione. Często też sami na siłę doszukują się „trucizn”.

Skutki ortoreksji

Przede wszystkim, skutkiem ortoreksji, poprzez niedobór potrzebnych składników odżywczych, są choroby wynikające z niewłaściwego odżywiania się. Organizm staje się osłabiony, szwankuje pamięć i koncentracja. Pojawiają się bóle mięśni i brzucha, nudności, zawroty głowy, u kobiet często zanika miesiączka. Choroba psychiczna powoduje choroby fizyczne – tj. anemię, apatię, osteoporozę oraz awitaminozę. Nieleczona może prowadzić do śmierci.

Prócz tego, ortorektycy przez swoją chorobę zaniedbują życie społeczne i towarzyskie. Nie chodzą na imprezy, spotkania rodzinne, czy te z przyjaciółmi, bo boją się, że na stole znajdą tylko ,,zainfekowane jedzenie, a po drugie – nawet nie mają na nie czasu. Ich dzień kręci się właśnie wokół przygotowywania posiłków, pilnowania czasu ich podawania i nawet ilości przeżuwanych kęsów.

Jak leczyć ortoreksję

Przez to, że jest to zaburzenie psychiczne, nie obejdzie się bez wizyt u psychologa albo nawet u psychiatry. Prócz tego niezbędna jest pomoc dietetyka lub innej specjalizującej się w tej dziedzinie osoby, która pokaże, jak przywrócić normalny tryb życia i wskaże prawidłową dietę.

Jak zapobiec ortorekcji?

Najważniejsze to nie popadać w skrajność w diecie. Teraz właśnie możesz zrozumieć istotę cheat meala. Jeśli raz na jakiś czas zjesz coś niezdrowego, to nic złego się nie stanie. Nie przytyjesz, nie zachorujesz, ale za to poprawisz swoje samopoczucie. Drugą poradą na to, by nie utknąć w pułapce ortoreksji jest kontrolowanie wpływu innych ludzi na nas. Głównie zmieniamy się właśnie przez innych – czasem na lepsze, czasem na gorsze i musimy wiedzieć, co jest dla nas dobre, a co złe. Ortorektycy także często przekonują innych o słuszności swojej diety, a pamiętaj – ,,Z kim się zadajesz, takim się stajesz„.

Różnica między ortoreksją a anoreksją

Mogłoby się wydawać, że te dwie choroby niczym się nie różnią, jednak w przypadku pierwszej, osoby chore nie chcą za wszelką cenę schudnąć, a raczej żyć zdrowo. Anorektycy ukrywają się ze swoim nie-jedzeniem przed całym światem, z kolei ortodoksycy wręcz odwrotnie – chcą nawrócić cały świat i przekonać innych do zdrowego stylu życia.

Czytaj także: Czym jest fleksitarianizm?

Anoreksja - choroba ciała i duszy
Zdjęcie autorstwa Sabel Blanco z Pexels

1 KOMENTARZ

  1. Hej, mam prośbę, bo naprawdę zależy mi na tym, żebyście dodały post o tym jakich 'dziecinnych’ zachowań oduczyć się, czy unikać. Bardzo Was o to proszę 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj