Czym jest wskaźnik CPM i jak go obliczyć? W tym wpisie dowiesz się wszystkiego na ten temat!

Chciałabyś schudnąć lub przytyć w zdrowy sposób, ale nie wiesz jak się do tego zabrać? Jeśli obliczyłaś już wskaźnik BMR (klik), to obliczenie wskaźnika CPM nie powinno sprawić Ci najmniejszej trudności. Pomoże Ci za to znaleźć odpowiedź na pytanie, ile kalorii spożywać, aby w zdrowy sposób schudnąć lub przytyć.

Czym jest wskaźnik CPM i do czego może Ci się przydać?

Wskaźnik BMR pozwala nam poznać nasze minimalne zapotrzebowanie kaloryczne, czyli ile kalorii powinniśmy spożywać, aby podtrzymać funkcje życiowe, a nasz organizm pracował w sposób prawidłowy. Wskaźnik ten nie bierze jednak pod uwagę naszej aktywności fizycznej w ciągu dnia, dlatego na jego podstawie nie jesteśmy w stanie stwierdzić, ile faktycznie powinniśmy spożywać kalorii. W tym celu musimy obliczyć wskaźnik CPM.

Czym jest wskaźnik CPM? CPM to w skrócie Całkowita Przemiana Materii (Total Metabolic Rate), czyli wydatek energetyczny człowieka w ciągu doby. To tak naprawdę BMR powiększony o wydatek energetyczny pochodzący z codziennej aktywności fizycznej.

Jak obliczyć wskaźnik CPM? Wartość BMR mnożymy razy stopień aktywności, według poniższej rozpiski:

1,2 – brak aktywności fizycznej, siedzący tryb życia;

1,3-1,4 – mała aktywność fizyczna (trening 1-2 razy w tygodniu);

1,5-1,6 – średnia aktywność fizyczna (treningi 3-4 razy w tygodniu);

1,7-1,8 – wysoka aktywność fizyczna (treningi 5-6 razy w tygodniu);

1,9 – bardzo wysoka aktywność fizyczna (treningi 7 razy w tygodniu).

W zależności od Twojego celu (schudnięcie lub zwiększenie masy ciała), od otrzymanego wyniku musisz odjąć 200-300 kcal lub je dodać.

odchudzanie

Źródło zdjęć: Pexels | http://favim.com

1 KOMENTARZ

  1. Dodajcie post w stylu ” co robić w wakacje jeśli przyjaciółki znalazł sobie chłopaka a ja jedyna go nie mam” plis to dla mnie ważne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj