Jak prawidłowo opiekować się chomikiem?
Źródło: Pexels

Masz chomika i szukasz wskazówek, jak dobrze się nim zajmować? Przeczytaj ten wpis, a z pewnością zdobędziesz niezbędną wiedzę na ten temat.

Chomiki to drobne domowe zwierzątka, które są dość delikatnymi stworzeniami, więc potrzebują właściwej opieki. Bywają również kapryśne, dlatego należy poświęcać sporo uwagi na to, w jakim środowisku żyją i co lubią jeść, a czego nie. Wszystkie wskazówki zawarte w tym wpisie sprawią, że Twój chomik będzie nie tylko szczęśliwy, ale i zdrowy.

Jak prawidłowo opiekować się chomikiem?

#1. Odpowiednie wyposażenie i klatka

Jest to pierwszy i zarazem niezbędny produkt, który musisz nabyć kiedy decydujesz się na zakup chomika, bo przecież bez klatki się nie obejdzie. Klatkę dostosuj oczywiście do swoich możliwości finansowych oraz wielkości pomieszczenia, jednak powinna ona być dość przestrzenna, aby chomik miał swobodę. Dodatkowo w klatce powinno się znaleźć: poidełko z wodą, miska na karmę, kołowrotek, domek, drabinka lub inne atrakcje dla zwierzaka.

Staraj się wszystko umieścić w taki sposób, aby chomik nie miał możliwości się zaklinować, a jednocześnie aby nie było w klatce zbyt ciasno, by mógł swobodnie biegać. Chomiki lubią ruch, dlatego wszelkie tunele oraz kołowrotki to dla nich prawdziwy raj na ziemi!

#2. Czystość wyposażenia

Do klatki dla chomika wsypuje się wióry, które mogą stworzyć niemały bałagan w środku, a nawet wokół klatki. Oprócz tego w tych wiórach chomik przecież załatwia swoje potrzeby fizjologiczne, dlatego trzeba je wymieniać oraz myć klatkę minimum raz na tydzień. Nie zapominaj również o myciu misek czy zabawek chomika, przy użyciu delikatnych detergentów. Na sam koniec wycieraj wszystkie elementy do sucha.

#3. Jedzenie

Podawaj tylko karmy przeznaczone dla chomików, dostępne w sklepach zoologicznych, oraz niektóre świeże owoce i warzywa. Zanim podasz coś chomikowi upewnij się, że na pewno może to jeść, bo w przeciwnym wypadku możesz mu poważnie zaszkodzić. Listę produktów, które może jeść chomik znajdziesz na stronie:
https://fajnyzwierzak.pl/porady/co-moze-czego-nie-moze-jesc-chomik-dzungarski-i-syryjski-wyjasniamy/.

W żadnym wypadku nie podawaj chomikowi fast-foodów, słodyczy czy resztek z obiadu! Oczywiście każdy chomik jest inny i nie każdy będzie chciał jeść to samo, dlatego próbując nowych rzeczy, zwracaj uwagę na to, jak Twój chomik się zachowuje i czy zjada wszystko. Pamiętaj, żeby wyrzucać zepsute jedzenie i systematycznie uzupełniać poidełko na wodę!

#4. Miłość do zwierzęcia

Chomiki są naprawdę przyjaznymi zwierzakami, jeśli tylko okażemy im trochę miłości oraz troski. Nie zapominaj więc o głaskaniu chomika, bawienia się z nim, brania go na ręce czy mówienia do niego. W ten sposób zwierzak zobaczy, że jest przy Tobie bezpieczny i z czasem przestanie Cię gryźć oraz drapać. Pamiętaj również, że chomiki to delikatne zwierzęta, więc należy się z nimi obchodzić ostrożnie. W innym razie zwierzę może stać się agresywne i bardzo nieprzyjazne.

#5. Weterynarz

Pamiętaj, że jeżeli zauważysz nawet drobne zmiany w zachowaniu czy wyglądzie chomika, niezwłocznie udaj się do weterynarza. Niestety chomiki coraz częściej umierają przez różne choroby, nawet po krótkim pobycie w domu opiekuna.

Pamiętaj, że zwierzęta to również żywe istoty, tak jak ludzie. Nie służą ani na ozdobę, ani do zabawy i wymagają od nas nieustannej opieki oraz odpowiedzialności. Jeśli nie jesteś w stanie zapewnić godnych warunków do życia dla swojego zwierzęcia, to nie decyduj się na jego posiadanie!

Czytaj także: 10 zasad dla właścicieli psów

Jak prawidłowo opiekować się chomikiem?
Źródło: Pexels

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj