Źródło: Pinterest

W tym wpisie podpowiemy Ci, jak się zmotywować do nauki.

W tym roku czekają Cię egzaminy, a Ty nie możesz się zmobilizować do nauki? A może po prostu masz masę sprawdzianów, ale nie chce Ci się zakuwać? W tym wpisie przedstawiamy kilka sposobów, dzięki którym zmobilizujesz się do działania.

Jak się zmotywować do nauki?

1. Nie odkładaj wszystkiego na ostatnią chwilę

To częsty błąd, który prowadzi do tego, że w ogóle rezygnujmy z nauki lub mamy do niej bardzo negatywny stosunek (bo przecież i tak zostało zbyt mało czasu, żeby opanować cały materiał). Najlepszym i w zasadzie jedynym sposobem na to jest rozłożenie nauki w czasie i zaczęcie z odpowiednim wyprzedzeniem.

2. Rozplanuj sobie naukę

Okej, wiemy już że nie można zostawiać wszystkiego na ostatni moment, ale żeby wszystko miało ręce i nogi trzeba sobie przygotować plan działania. Przejrzyj materiał, jaki masz do opanowania i podziel go w optymalny dla siebie sposób. To może być podział wg ilości stron z podręcznika, tematów które trzeba opanować lub przedmiotów, jeśli jest ich więcej. Następnie rozpisz sobie plan działania, którego będziesz się trzymać podczas przygotowań do egzaminu czy sprawdzianu.

Niektórym wystarczy rozpiska dzienna, a inni wolą rozpisywać sobie wszystko co do godziny – sama wiesz co lepiej sprawdzi się w Twoim przypadku.

3. Rób przerwy

Mało kto lubi spędzać całe dnie na nauce, więc nic dziwnego, że perspektywa ślęczenia nad książkami przez całe popołudnie oraz wieczór, nie działa na Ciebie mobilizująco. W czasie planowania nauki nie zapomnij uwzględnić przerw podczas których możesz przejść się po domu lub wyjść na chwilę na dwór, zrobić kilka rozciągających ćwiczeń lub zaparzyć sobie herbatę.

4. Rzuć wyzwanie swojej przyjaciółce

Jeżeli lubisz rywalizować, to dobrym pomysłem może być rzucenie wyzwania swojej przyjaciółce. Która z Was szybciej opanuje materiał albo zdobędzie lepszy wynik podczas testu. Możecie się wspólnie przepytywać z przerobionych tematów albo nawet uczyć wspólnie, jeśli taki system sprawdza się w Waszym przypadku.

5. Spróbuj zainteresować się danym tematem

O wiele łatwiej jest opanować materiał, który nas interesuje, dlatego z każdego tematu postaraj się wyciągnąć jakieś ciekawe dla Ciebie informacje, które sprawią, że będziesz widzieć sens w nauce, a nie tylko zakuwać po to by za chwilę wszystko pozapominać.

6. Pozbądź się rozpraszaczy

Na czas nauki odłóż telefon, wyłącz facebooka, zgaś telewizor. Te wszystkie rozpraszacze sprawiają, że przestajesz być skupiona na swoim zadaniu, przez co nauka trwa o wiele dłużej niż gdybyś skupiła się tylko na niej.

Polecamy: Przydatne wskazówki przed egzaminem ósmoklasisty


Źródło zdjęć: Pinterest

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj