W tym wpisie podpowiadamy maturzystom, w jaki sposób wybrać studia.

Wakacje dla tegorocznych maturzystów są nie tylko momentem odpoczynku, ale również czasem trudnych wyborów. Jak wybrać uczelnię i kierunek studiów i nie pogubić się w tym wszystkim? O tym przeczytacie w naszym dzisiejszym wpisie.

Jak wybrać studia?

Na początek bardzo ważna informacja – każda uczelnia wyższa ma inne zasady oraz terminy rekrutacji. Aby mieć 100% pewność, że nie przegapicie ważnej daty, musicie dokładnie przeszukać stronę uniwersytetu. W tym roku terminy podane w informatorach mogą być inne niż te na stronie internetowej ze względu na wyjątkową sytuację związaną z koronawirusem. Najlepiej zrobicie, jeśli zapiszecie sobie w zakładce stronę uczelni i co jakiś czas będziecie sprawdzać, czy nic się nie zmieniło.

#1. Wybór kierunku

Dla osób, które kompletnie nie mają pomysłu jaką wybrać uczelnię i jaki kierunek, pomocna może się okazać strona: https://www.otouczelnie.pl/. Możecie tam wyszukać konkretne miasto i zobaczyć jakie szkoły wyższe oferują dany kierunek.

#2. Ranking uczelni

Nie warto sugerować się tylko rankingami uczelni, ponieważ studia to indywidualna sprawa. Wiele osób nie kończy ich ze względów osobistych, a nie dlatego, że np. poziom był za wysoki. Nawet przeciętna uczelnia może oferować świetne praktyki i mieć super wykładowców.

#3. Miejscowość

Najlepiej studiować w swoim mieście, ale jeśli to niemożliwe warto wybrać uczelnię, która znajduje się w mieście, w którym moglibyśmy zamieszkać. Ta decyzja jest dość poważna, bo jej konsekwencje będziecie odczuwać przez minimum 5 kolejnych lat.

#4. Punktacja

Dowiedzcie się dokładnie, jak wygląda sytuacja z przeliczaniem punktów. Każdy kierunek ma swój algorytm, który przelicza wyniki matur na punkty. Sugerowanie się progami z zeszłych lat nie ma sensu. Co roku wielu maturzystów odkłada studia w czasie lub aplikuje na kilka uczelni naraz, podnosząc tym samych liczbę chętnych na 1 miejsce.

#5. Opłaty

W zależności od tego, jakimi finansami dysponujecie, możecie aplikować na jeden lub więcej kierunków. Opłata rekrutacyjna wynosi w 2020 roku 85 złotych, chociaż zdarzają się od tego wyjątki. Za każdy kierunek na jaki chcecie się dostać, będziecie musieli zapłacić.

#6. Zainteresowania

Warto wybrać kierunek studiów związany z naszymi zainteresowaniami. Nie każdy musi iść na medycynę czy prawo, dlatego nie omijajcie innych kierunków. Mniej znane i oblegane studia są tak samo warte co te popularne.

Polecamy: Jak utrzymać przyjaźń, kiedy idziecie do różnych szkół?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj