Twoi rodzice wymagają od Ciebie zbyt wiele? Czegokolwiek byś nie zrobiła, to i tak jest zawsze za mało? Sprawdź, jak walczyć z niespełnionymi ambicjami rodziców.
Większość rodziców chce dla swoich dzieci jak najlepiej. Chcą zaspokoić podstawowe potrzeby swoich pociech, a ponadto to wspierać ich pasje i umożliwić dobry start w dorosłe życie. Niestety nikt nie uczy bycia dobrym rodzicem, więc to normalne, że mogą oni popełniać błędy. Nie ma jednego, sprawdzonego sposobu wychowania dzieci, dlatego każdy robi to na zasadzie swoich własnych doświadczeń, przekonań, obserwacji bądź porad wyczytanych w poradnikach.
Rodzice, którzy przerzucają na dzieci swoje niespełnione ambicje najczęściej nie zdają sobie sprawy z tego, ile złego wyrządzają swoim pociechom. Nastolatki, które żyją pod ciągłą presją i nie mają wsparcia w rodzicach zamykają się w sobie, chorują na depresję… W skrajnych przypadkach może to doprowadzić do samobójstwa! Czujesz, że Twoi rodzice wymagają od Ciebie zbyt wiele i przerzucają na Ciebie swoje ambicje? Dowiedz się, co możesz zrobić w tej sytuacji.
Niespełnione ambicje rodziców – jak z nimi walczyć?
#1. Spróbuj to zrozumieć
Zrozumienie, a zaakceptowanie to dwie różne kwestie. Aby móc próbować cokolwiek zmienić, musisz wpierw poznać przyczynę zachowania rodziców i ją zrozumieć. Skąd biorą się ich wygórowane ambicje i jaki jest ich cel? Tego właśnie musisz się dowiedzieć. Porozmawiaj szczerze z rodzicami, bo to pierwszy krok do tego, aby zacząć działać.
#2. Powiedz o swoich odczuciach
Być może Twoi rodzice są wymagający, ale nie działają w złej wierze. Możliwe, że zachowują się w pewien sposób, ponieważ sami byli tak traktowani i powielają te wzorce. Jeżeli dotąd dusiłaś w sobie emocje i nie dzieliłaś się z nikim swoimi odczuciami, to skąd rodzice mają wiedzieć, że oczekują zbyt wiele? Powiedz im o tym, jak źle znosisz presję, którą na Tobie wywierają, a może wezmą sobie to do serca.
#3. Podkreśl, na czym Ci zależy
Rodzice zaplanowali Twoją przyszłość, tylko zapomnieli zapytać Cię o zdanie? Nie wahaj się głośno mówić o tym, czego TY chcesz. Ich zachowanie może być podyktowane troską o Twoją przyszłość, ale pamiętaj, że decyzja powinna należeć do Ciebie. Dopóki jesteś niepełnoletnia musisz słuchać rodziców, ale z pewnością nie powinni oni Cię do niczego zmuszać. Kiedyś wyprowadzisz się z domu i wtedy może okazać się, że robisz coś, czego tak naprawdę nie chcesz, przez co jesteś nieszczęśliwa.
#4. Spróbuj się postawić
Oczywiście nie chodzi o to, aby wchodzić na ścieżkę wojenną i podejmować drastyczne kroki, typu rzucanie szkoły. Czasami jednak zdarza się, że rzeczywistość wygląda nieco inaczej niż nam się wydaje. Może rodzice nie są wcale tak surowi, jak Ci się wydaje, a jedynie zachowują takie pozory? Może jeśli stanowczo powiesz, że nie będziesz uczęszczać na zajęcia dodatkowe, to oni zaakceptują Twoją decyzję? Oczywiście, jeśli jesteś przekonana, że za swój bunt poniesiesz poważne konsekwencje, lepiej nie ryzykuj.
#5. Poszukaj wsparcia na zewnątrz
Jeżeli nie możesz liczyć na zrozumienie ze strony rodziców, spróbuj poszukać wsparcia na zewnątrz. Porozmawiaj z kimś z dalszej rodziny, z wychowawcą lub ze szkolnym psychologiem. Być może ktoś dorosły wstawi się za Tobą lub podpowie Ci, jak możesz postępować w sytuacji, w której się znajdujesz.
#6. Weź pod uwagę możliwe rozwiązania
Nie da się przedstawić jednego, prawidłowego rozwiązania, gdyż każda sytuacja jest inna. Być może jednak będziesz miała możliwość wykorzystać któryś z poniższych scenariuszy.
Wyprowadzka z domu
Przyznajemy, że jest to drastyczne rozwiązanie. Osoby pełnoletnie mają jednak taką możliwość, dlatego warto o tym wspomnieć. Rodzice mają obowiązek płacić na swoje dzieci, dopóki się one kształcą. Jeśli opiekunowie nie chcą tego robić, koniecznie może okazać się pozwanie ich o alimenty. Oczywiście nie jest komfortowa sytuacja, ale tu chodzi przecież o Twoje życie!
Jeżeli potrzebujesz darmowej porady prawnej, zajrzyj na stronę: https://www.gov.pl/web/gov/skorzystaj-z-darmowej-pomocy-prawnej
Skrytykowanie rodziców
Może warto spróbować podważyć metody wychowawcze rodziców? Uświadom im, do czego może doprowadzić takie wywieranie presji. Przy okazji spróbuj dowiedzieć się, jakie metody wychowawcze stosowali Twoi dziadkowie. Być może ten schemat się powtarza? Czy rodzice są zadowoleni ze swojego życia? Dlaczego chcą, abyś Ty była nieszczęśliwa?
Terapia
Tak naprawdę najlepszym wyjściem byłaby terapia rodzinna. Niestety istnieje duże prawdopodobieństwo, że Twoi opiekunowie nie chcieliby się na nią zgodzić. Skoro przerzucają swoje niespełnione ambicje na Ciebie, to raczej nie uważają tego za problem. Możesz jednak zacząć sama uczęszczać na terapię, a dobry specjalista pomoże Ci znaleźć rozwiązanie w tej sytuacji. Możliwe również, że z jego pomocą uda Ci się przekonać rodziców, że potrzebne jest Wam wsparcie z zewnątrz.
Niespełnione ambicje rodziców potrafią wyrządzić wiele szkód w życiu nastolatka. Wypalenie, brak satysfakcji, problemy psychiczne czy popadanie w nałogi to tylko niektóre z nich. Jeżeli tylko jest ku temu przestrzeń, warto podjąć próbę uświadomienia opiekunom ich błędów. Walka o spokój oraz własne szczęście nigdy nie jest bezsensowna, nawet jeśli z góry przeczuwamy, że zakończy się porażką. Pozory potrafią mylić, dlatego nigdy nie należy się poddawać!