jak poprawić swoje CV

Przedstawiamy kolejną część wpisu zawierającą przegląd najpopularniejszych zawodów w Polsce. Sprawdź, czy któryś z nich będzie odpowiedni dla Ciebie!

Informatyk, programista, prawnik, architekt, magazynier, a może kosmetyczka? Wybór ścieżki zawodowej często nie jest łatwy, dlatego w tym wpisie przyglądamy się bliżej tym kilku zawodom.

Przegląd najpopularniejszych zawodów w Polsce CZĘŚĆ 3

#1. Informatyk / programista

Oba te zawody są związane z branżą IT i od kilku lat cieszą się dużym zainteresowaniem. Praca informatyka obejmuje szeroki zakres obowiązków – od napraw komputerów, do przeróżnych działań na nich, natomiast programista, głównie tworzy bądź modyfikuje kod.

 • Wymagane wykształcenie: W przypadku obu zawodów potrzebne jest ukończenie szkoły o danym profilu lub odbycie specjalnych kursów, a także posiadanie wykształcenia wyższego.
 • Zarobki: Początkujący informatyk lub programista może zarobić od 5 tysięcy złotych miesięcznie, a wraz ze wzrostem doświadczenia może to być później nawet 10 tysięcy lub więcej.
 • Dla kogo: Przede wszystkim musisz znać się nieco na branży IT oraz lubić wielogodzinną pracę przed komputerem.

#2. Adwokat / prawnik

Adwokaci oraz prawnicy pełnią bardzo ważną rolę w społeczeństwie. To od nich zależy los wielu ludzi. Nie są to proste zawody, gdyż wymagają zaangażowania oraz sporej wiedzy, ale za to dają ogromną satysfakcję.

 • Wymagane wykształcenie: W obu przypadkach musisz ukończyć studia wyższe oraz odbyć staże.
 • Zarobki: Prawnik zarabia średnio 4 – 6 tysięcy złotych, natomiast zarobki adwokata wynoszą od 6 do nawet 12 tysięcy. Wszystko zależy od miejsca pracy, wiele osób decyduje się na założenie własnego biura.
 • Dla kogo: Aby ukończyć studia prawnicze, będziesz musiała się dużo uczyć. Jeśli nie straszne Ci wkuwanie i interesujesz się prawem, może być to dobry wybór dla Ciebie.

#3. Architekt

Praca architekta wiąże się z projektowaniem budynków, a więc decydowaniem o ich wyglądzie, wielkości oraz funkcjonalności. Choć architekt musi wyróżniać się znajomością nauk technicznych, ale w pewnym sensie jest także artystą.

 • Wymagane wykształcenie:  W tym zawodzie wymagane jest ukończenie studiów na kierunku architektura oraz odbycie 2-letniej praktyki zawodowej.
 • Zarobki: Miesięczna pensja architektów wacha się od 4,5 tysiąca do nawet 10 tysięcy złotych, w zależności od doświadczenia i miejsca pracy.
 • Dla kogo: Jeśli potrafisz rysować i lubisz tworzyć projekty, architektura może być dla Ciebie odpowiednia. Powinnaś przy tym wyróżniać się kreatywnością i starannością.

#4. Kosmetyczka

Z jej usług korzysta wiele kobiet, a coraz częściej także mężczyźni. Wiele młodych dziewczyn marzy o tym, aby w przyszłości pracować w tym zawodzie. Kosmetyczka ma szeroki zakres usług – od manicure, pedicure, stylizacji brwi, depilacji, wykonywania makijażu po różne zabiegi upiększające.

 • Wymagane wykształcenie: Najlepiej ukończyć szkołę o profilu kosmetycznym albo studia, ale na początek wystarczy ukończyć kilka kursów z danego zakresu (stylizacja paznokci, brwi, wykonywanie makijażu, itp.)
 • Zarobki: Zależą od miejsca i tego, czym konkretnie zajmuje się kosmetyczka, ale najczęściej są to kwoty od około 3 do 5 tysięcy złotych miesięcznie.
 • Dla kogo: Jeśli interesujesz się kosmetykami i lubisz upiększać klientki, możesz rozważyć pracę jako kosmetyczka.

#5. Magazynier

Magazynier przyjmuje, składuje, a także wydaje różnego rodzaju zamówienia. Może to być zarówno żywność, jak i odzież, meble bądź elektronika, jednak niezależnie od rodzaju towaru, praca magazyniera jest wymagająca fizycznie.

 • Wymagane wykształcenie: Nie potrzebujesz specjalnego wykształcenia, aby pracować w magazynie, ale mile widziane są kursy (np. kurs na wózek widłowy) lub też ukończenie szkoły zawodowej o podobnym profilu.
 • Zarobki: Przeciętnie magazynier zarabia od 4 do 5 tysięcy złotych miesięcznie, jednak po odbyciu dodatkowych kursów, pensja może wzrosnąć do 6 tysięcy.
 • Dla kogo: Jeżeli nie boisz się pracy fizycznej i interesujesz się logistyką bądź magazynowaniem, możesz spróbować pracy jako magazynier.

Czy któryś z powyższych zawodów wydaje Ci się interesujący? Daj nam znać w komentarzu!

Czytaj także: Przegląd najpopularniejszych zawodów w Polsce CZĘŚĆ 2

jak poprawić swoje CV
Photo by energepic.com from Pexels

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj