Przekonaj się, jakie mogą być skutki nadużywania smartfonów.
Coraz częściej możemy spotkać się z uwagami, że korzystanie ze smartfonów prowadzi do uzależnienia. Niestety, szczególnie narażone są na to osoby, które często korzystają z mediów społecznościowych. Jakie negatywne skutki może nieść za sobą nadużywanie smartfonów? Czytaj dalej!
Skutki nadużywania smartfonów
#1. Większy stres
Ciągłe wiadomości, telefony, maile, smsy – czujesz presję, że musisz na nie odpowiedzieć jak najszybciej. Życie pod presją jest stresujące, dlatego, może nie warto mieć pełny dostęp do Internetu przez całą dobę.
#2. Mniejsza aktywność fizyczna
Smartfon kradnie nam czas – wydaje nam się, że tylko na chwilę coś musimy sprawdzić, ale zanim się obejrzymy, minie kolejna godzina. Ten czas mogłabyś spożytkować mądrzej – zrobić coś dla siebie – pójść na siłownię, basen czy na spacer.
#3. Mało snu
Zdarzyło Ci się zarywać noc ze smartfonem w ręku? To zły znak! Odłóż telefon na bok i wycisz się. Nie od dziś wiadomo również, że u osób, które nadużywają telefonów, jakość snu jest gorsza, dlatego postaraj się, żeby przed pójściem spać nie korzystać z komórki.
#4. Utrata znajomości
To przykre, ale kontaktowanie się ze znajomymi często jest ograniczone do wysłania im wiadomości. Wiemy, co się u nich dzieje tylko ze zdjęć i tego co napiszą na portalu społecznościowym. Czy nie lepiej byłoby spotkać się na kawę w kawiarni czy pójść razem do kina? Nie dość, że tracisz znajomości, to jeszcze czujesz się bardziej samotna.
#5. Problemy ze wzrokiem
Długotrwałe wpatrywanie się w ekran telefonu nie wpływa korzystanie na nasz wzrok. Ostre światło nie jest dla nas zdrowe, poza tym prowadzi do przesuszania się gałki ocznego, co może powodować podrażnienia i problemy ze wzrokiem.
To oczywiście nie wszystkie negatywne konsekwencje wynikające z nadmiernego korzystania ze smartfonów. Nie oznacza to, że musisz z tego całkowicie zrezygnować, bo przecież wszystko jest dla ludzi. Staraj się po prostu używać telefonu z rozsądkiem i wiedzieć, kiedy przestać.
Daj znać w komentarzu, czy masz problem, ze zbyt częstym sięganiem po smartfona!
Czytaj także: Uzależnienie od telefonu – jak sobie z nim radzić?
Źródło zdjęć: http://pl.pinterest.com
i jeszcze działanie kancerogenne potwierdzone badaniami