Wolontariat

Działa u Was w szkole koło wolontariatu? Ktoś namawiał Was do wzięcia udziału w akcji charytatywnej? Jeśli macie wątpliwości i nie wiecie, co czeka Was w związku z tą działalnością, koniecznie przeczytajcie nasz artykuł.

Zacznijmy od wyjaśnienia, czym w ogóle jest wolontariat. Wolontariat to dobrowolna, świadoma praca, którą wykonujemy na rzecz innych osób. To wspieranie ludzi, którzy potrzebują pomocy. Osobę, która działa na rzecz wolontariatu nazywamy wolontariuszem.

Wolontariusz pracuje nieodpłatnie, co oznacza, że za swoje działania, nie pobiera żadnego wynagrodzenia. Taka działalność daje nam jednak większe korzyści, niż pieniądze. Jest to przede wszystkim ogromne poczucie satysfakcji. Na dodatek stajemy się lepszymi ludźmi i zyskujemy coś, czego nie można kupić za żadną cenę.

Zalety bycia wolontariuszem

Działanie na rzecz wolontariatu, daje nam wiele korzyści. Poniżej znajdziecie kilka z nich:

Pomoc potrzebującym

To chyba najbardziej oczywista zaleta pracy na rzecz innych. Wielu ludzi (oraz wiele zwierząt) boryka się z różnymi problemami, z którymi sami nie są sobie w stanie poradzić. To właśnie dzięki wolontariuszom mają szanse na bardziej szczęśliwe (i godne) życie.

Pożyteczne spędzanie czasu

Swój wolny czas lepiej jest poświęcić potrzebującym, niż spędzać go bezsensownie przed telewizorem lub przeglądając sieć. Wolontariat sprawi, że już nigdy nie będziesz odczuwać nudy, więc śmiało można powiedzieć, że jest to połączenie przyjemnego z pożytecznym.

Zawieranie nowych znajomości

Pomaganie innym zawsze wiąże się z poznawaniem nowych osób. Wiele z tych znajomości może przetrwać całe życie, bo poznajemy osoby, które mają podobny charakter do naszego. Zdarza się też, że zyskujemy kontakty biznesowe, które mogą nam się przydać w przyszłości. Wielu pracodawców bardzo sobie ceni osoby, które udzielają się społecznie.

Wzrost poczucia własnej wartości

Osoby, które działają charytatywnie, czują się potrzebne innym ludziom, a widząc ich wdzięczność za ofiarowaną pomoc, mają poczucie bycia dobrym człowiekiem. Wolontariat jest zatem świetnym pomysłem dla osób, które mają niską samoocenę.

Uczucie spełnienia

Bezinteresowne pomaganie wiąże się z uczuciem spełnienia, które z kolei przynosi ogromną radość. Uśmiech na ustach osoby, której pomagamy, jest największą satysfakcją.

Darmowe prezenty

W żadnym wypadku nie powinno to być motywacją do podjęcia takiej działalności, ale nie da się ukryć, że często wolontariusze mogą liczyć na różnego rodzaju drobiazgi lub zniżki. Szczególnie dotyczy to osób, które pomagają przy organizowaniu różnych imprez masowych.

Ciąg dalszy na kolejnej stronie:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here