Co warto zobaczyć w Gdańsku

Zapraszamy do przeczytania wpisu na temat zabytków oraz ciekawych miejsc Gdańska.

Czy wiedziałyście, że nazwa jednego z najstarszych polskich miast pochodzi od prasłowiańskiego słowa, oznaczającego ?wilgotny teren?? A już pierwsze wzmianki o tym miejscu pochodzą z X wieku. Gdańsk to miasto o ponad tysiącletniej, burzliwej historii. Potrafi przyciągnąć zarówno zwolenników aktywnego trybu życia, jak i poszukiwaczy relaksu i odpoczynku. To miasto dla każdego!

W Gdańsku urodził się i zmarł Jan Heweliusz, astronom oraz matematyk. Prowadził on teleskopowe obserwacje Księżyca, w wyniku czego wydał w 1647 roku pracę pt. ?Selenografia, czyli opisanie Księżyca…?. Związana ze stolicą województwa pomorskiego była również Maria Zielińska ? nauczycielka muzyki, pedagog, a także solistka Opery Bałtyckiej. Debiutowała w 1950 roku w operze Piotra Czajkowskiego.

Gdańsk to miasto, które warto odwiedzić przynajmniej raz w życiu. Kto spróbuje, ten a pewno nie będzie żałował 🙂 Poniżej przedstawiamy listę miejsc godnych polecenia.

Co warto zobaczyć w Gdańsku?

1. Bazylika Mariacka Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny to największa średniowieczna świątynia zbudowana z cegły, w Europie. W jej wnętrzu można zobaczyć ikonografię sięgającą XVI wieku oraz bogaty wystrój. Należy wspomnieć, iż w 1987 roku Bazylikę odwiedził Jan Paweł II. Na sklepieniu świątyni znajduje się około dwustu gwiazd, które są przypisane do konkretnych osób. Jedną z nich ufundował Paweł Adamowicz, dedykując ją swojej żonie i córkom.

Warto również udać się na wieżę Bazyliki Mariackiej, z której można podziwiać panoramę miasta. Cennik biletów (zwiedzanie Bazyliki oraz wejście na wieżę): ulgowy ? 3 zł, normalny 6 zł.

2. Muzeum II wojny światowej ? nowoczesny budynek, w którym jest przedstawiona wystawa stała opowiadająca drogę do wojny, jej przebieg oraz konsekwencje. Opowieść jest wzbogacona o życiorysy polskich bohaterów, takich jak Irena Sendlerowa, Henryk Dobrzański, Witold Pilecki. Oprócz tej ekspozycji Muzeum przygotowało wystawę dla dzieci poniżej dwunastego roku życia, zatytułowaną ?Podróż w czasie?. Ceny biletów na wystawę główną, upoważniającą do wstępu na wystawę dla dzieci: ulgowy ? 16 zł, normalny ? 23 zł.

3. Dwór Artusa został wzniesiony w I połowie XV wieku. Dawniej było to miejsce spotkań gdańskich kupców oraz ośrodek życia kulturalnego. Obecnie znajduje się tam muzeum, gdzie można zobaczyć obszerną salę, w której turyści podziwiają bogato zdobione meble oraz liczne obrazy. Ceny biletów: ulgowy ? 5 zł, normalny ? 10 zł. Przed Dworem Artusa jest usytuowana Fontanna Neptuna, uważana za jeden z symboli Gdańska.

4. Cerkiew św. Mikołaja. Dzieje Prawosławia w mieście sięgają pierwszego ćwierćwiecza XVIII stulecia. Od 1954 roku cerkiew zlokalizowana jest przy ul. Traugutta 45, gdzie mieścił się (nieużytkowany w tamtym czasie) kościół poewangelicki. Wierni gdańskiej parafii przez ponad rok intensywnie pracowali nad przystosowaniem świątyni do potrzeb odprawiania prawosławnych nabożeństw. W cerkwi można podziwiać ikonostas, ikony oraz polichromię ? wielobarwną ozdobę malarską ścianę scenami z Ewangelii. W 2015 roku powstały dwa nowe chóry parafii, które swoim śpiewem upiększają nabożeństwa.

Polecamy: Podróże? małe i duże

Co warto zobaczyć w Gdańsku? CZĘŚĆ 2

Co warto zobaczyć w Gdańsku? CZĘŚĆ 3

Co warto zobaczyć w GdańskuŹródło zdjęć: DlaNastolatek.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj